Jutka 70 éves, könyvelő volt, még mindig aktív embernek tartja magát, sűrűn vigyáz az unokáira, ellátja a háztartást (szintén nyugdíjas férje dolgozik), és emellett van még szabad kapacitása. No meg a nyugdíj-kiegészítés is jól jönne neki, ezért örülne, ha munkát kapna. Próbálkozott már eddig is, több-kevesebb sikerrel. És amint megtudta, hogy lehet, elsők között, augusztus elején regisztrált a miskolci Harmadik Kor Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezethez: megadta az emailcímét, telefonszámát, adatait, munkaelképzelést, átutalta a 100 forint tagdíjat. De azt mondja, azóta nem történt semmi, senki nem kereste, sem levélben, sem emailen, sem telefonon. Vagyis semmit nem tud. Az oldalt is hiába nézegette, ott sem talált új információt, sem munkalehetőséget, amire jelentkezhetne. Nem csalódott, vár. Szívesen vállalna könyvelést, adatrögzítést, de árufeltöltést is – 4 vagy 6 órában, inkább délelőtt. Egy négyórás munkáért megelégedne kb. nettó 60 ezer forinttal.
Időigényes volt a jogi előkészítés
A Harmadik Kor volt az első közérdekű nyugdíjas szövetkezet, amit bejegyeztek július közepén, és augusztus elején már meg is nyitott első irodájuk. Honlapjukon azt írják, augusztus közepétől elérhetőek lesznek az állásajánlatok – ehhez képest még nincs fent a kínálat az oldalukon. A szövetkezet elnökét, Kiss Gábort kérdeztük, mi ennek az oka.
Mint elmondta, a jogi előkészítés eléggé időigényes, és erre rá is akarták szánni az időt, mert fontosnak tartották, hogy átlátható feltételeket teremtsenek. Emiatt nincsenek még élő szerződéseik és állásajánlataik, de mára már megteremtették minden feltételét annak, hogy több partnerrel egy-két napon belül szerződni is tudjanak. Hangsúlyozta, a szövetkezeten keresztül végzett munkára csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót kell megfizetni, így a jelenleg már dolgozó nyugdíjasoknak is érdemes belépniük, és a nyugdíjba készülőket szintén az eddiginél kedvezőbb feltételekkel lehet továbbfoglalkoztatni. A cégeknek is előnyös a konstrukció, mert a munkavégzés költségét nem terhelik a közterhek, ami 23,5 % megtakarítást jelent.
Eddig mintegy harminc potenciális foglalkoztató jelentkezett be hozzájuk, köztük mezőgazdasági, ipari, csomagolástechnikai, logisztikai, pályázatíró, oktatási cégek, és a kereskedelemből van még jelentősebb igény.
A nyugdíjasok közül mintegy 500-an regisztráltak már, felerészben személyesen az irodában, másik felük az interneten. Azt már most tapasztalják a szövetkezet részéről, hogy az idősek számára fontos a személyes kapcsolatfelvétel.Eddig mintegy harminc potenciális foglalkoztató jelentkezett be hozzájuk, köztük mezőgazdasági, ipari, csomagolástechnikai, logisztikai, pályázatíró, oktatási cégek, és a kereskedelemből van még jelentősebb igény.
A 24.hu kérdésére elmondta, még mintegy 2-3 hét kell ahhoz, hogy az oldalukon megjelenjenek az állásajánlatok is. A honlapon kétirányú keresésre lesz lehetőség, vagyis a potenciális foglalkoztatók böngészhetnek majd a dolgozni vágyó nyugdíjasok között, és az idősek is tájékozódhatnak a meghirdetett állások között különböző szűkítési, szűrési lehetőségek beállításával. Az ígéret szerint gyors és áttekinthető lesz a kereső. Azon azonban nem kívánnak változtatni, hogy csak regisztráció után váljanak elérhetővé az információk. Kiss Gábor azt mondta, mindez azt a célt szolgálja, hogy akik még nem tagok, de regisztráltak, azokat is tudják értesíteni emailben, ha van olyan munkalehetőség, ami érdekelheti őket.
Az időskor újraértelmezése a cél
A Harmadik Kornak egyébként nincs diákszövetkezeti, vagy munkaerő-közvetítési előzménye, tapasztalata, mint a Szomszédoknak, ők ugyanis egészen más irányból indultak. A nyugdíjas szövetkezet vezetői, dolgozói a nyugdíjasokat összefogó Harmadik Kor Egyeteme Alapítványban is együtt dolgoztak már. Fő célkitűzésük az időskor újraértelmezése. Fontosnak tartják például, hogy a nyugdíjasoknak is legyen lehetőségük tanulni, új ismereteket elsajátítani, ami kutatások szerint megakadályozhatja vagy kitolhatja a demencia kialakulását, és egyben közösségi élményt is adhat. Ezért nyolc éve a Miskolci Egyetemmel együttműködve elindították a Szépkorúak Akadémiáját, amely egyéves kurzusokat jelent, és a jogtól a zeneművészetig sokféle előadást kínál az érdeklődőknek. Ezen kívül középiskolások bevonásával szerveztek ingyenes informatikai tanfolyamot is az idősebbeknek, nyugdíjas önkéntesek bevonásával hagyományőrző foglalkoztatásokat szerveztek az óvodákban, mert a generációk együttműködését is erősíteni szeretnék.
A nyugdíjas szövetkezetek potenciális dolgozóival tehát már eddig is aktív kapcsolatuk volt. Emellett úgy érzik, megvan a megfelelő munkaerő-piaci szakembergárdájuk, tapasztalatuk is ahhoz (zömében nyugdíjasok), hogy sikeresek legyenek az új tevékenységben. A szövetkezetet különböző felajánlásokkal támogatják cégek, valamint fiatal és idősebb önkéntes magánszemélyek is segítik a munkájukat, például azzal, hogy az irodában felvilágosítást adnak az érdeklődőknek.
A Harmadik Kor nonprofit szervezet, így ha lesz nyereségük, akkor azt a taggyűlés döntése alapján a tagok között fogják felosztani, illetve az ő érdekükben fogják felhasználni – nyomatékosította Kiss Gábor, aki a kuratórium több tagjához hasonlóan társadalmi munkában látja el ezt a tevékenységet.
Számukra Miskolc a legfontosabb. Ezen kívül BAZ-megyében lesznek fizikailag is jelen – a nagyobb városokban a meglévő szervezeteken, partnereken keresztül biztosítanák a személyes kapcsolatfelvétel lehetőségét. Vagyis megyei hálózatban gondolkodnak egyelőre. Az online jelenlét azonban tulajdonképpen akár az országos lefedettséget is biztosíthatja nekik, hiszen nem csak borsodi munkáltatók és nyugdíjasok jelentkezhetnek náluk. Az intenzív kampányt a vállalkozások, intézmények irányába most fogják indítani, hogy minél többen megismerjék a nevüket.
Kiemelt képünk illusztráció: MTI/Kovács Attila