Óriási pénzköltésbe kezdett a kormány 2016 utolsó napjaiban az InfoRádió összesítése szerint. Vigyázat, őrülten sok és őrülten nagy szám következik!
Hadisíroktól Farkas Flóriánék pénzéig
52 milliárd forintot költhet a Honvédelmi és a Belügyminisztérium az illegális bevándorlás lenne, a honvédelmisek pedig még kétmilliárdot kapnak az első világháborús hadisírok rendbehozatalára.
950 millió forint az Emberi Erőforrások Minisztériumának jut az 1956-os melékévre, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pedig 3 milliárd körüli összeget költhet az Országvédelmi Alapból az állami vállalatok beruházásaira és a bringás infrastruktúrára. Jut 150 millió a külügynek is, szintén az Országvédelmi Alapból.
A katasztrófavédelem 2 milliárd, az egyházak 121,1 milliárd, a Filmarchívum 600 millió, az öntözésfejlesztés pedig 105 millióval kaphat többet. 10 milliárddal jut több pénz a civil szervezeteknek, és ugye az állam átvállalta az Országos Roma Önkormányzat 1,3 milliárd forintos adósságát is.
Ipari parkoktól a művész hölgyekig/urakig
Lesz sok szép ipari park is, a bővítésekre 20 milliárd mehet el, a békéscsabai, a zalaegerszegi, a nagykanizsai és a nyíregyházi ipari parkok nőhetnek. Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) fejlesztésére 1,5 milliárd megy majd.
Jut támogatás a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-nek is, méghozzá 5 milliárd forint. Az új bankkártya-elfogadó terminálokat telepítő szolgáltatók terminálonként 80 ezer forint vissza nem térítendő támogatáshoz jutnak.
A tudomány és művészet se maradhat ki: a Budapesti Corvinus Egyetem 133 millióból hozhatja létre a Jövőképesség Kutatóközpontot. Nő a Magyar Művészeti Akadémia rendes és levelező tagjainak életjáradéka, havi 220, illetve 290 ezer forintra.
M25 és siketek
Az ország épülésére-szépülésére is költ a kormány. Az Egert az M3-assal összekötő M25-ös 6,5 milliárdból épülhet meg, a légiirányítás pedig 1,372 milliárdot kap a debreceni szolgálat létrehozására. Folytatódik a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram is, 40 helyszínen, 40,4 milliárd forint uniós programmal.
Egészségügy: több mint 700 millió forint megy majd a daganatos gyerekek átmeneti otthonára, a Démétér Házra, valamint a Hagyományok Háza fejlesztésére. 415 millió a transzplantációs műtétekhez szükséges szervek szállítására megy majd, de a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége is kap 60 milliót.
A Balaton éve lesz
A sportban is megnyílt a pénzcsap. A sportszövetségek 21 milliárdot kaptak, míg a riói olimpikonok 483 milliót mint jutalmat. 1,7 milliárdból fog az Országos Sportegészségügyi Intézet ideiglenesen a Karolina útra költözni, a Semmelweis Egyetem volt Ortopédiai Klinikájára. A XVII. kerület 6 milliárdból kap új sportcsarnokot.
Az egyik legnagyobb frissen belengetett összeg 365,4 milliárd forint, ami balatoni fejlesztésekre költhető majd. Az Ős-Dráva Program is jól jár, 2,2 milliárd forinttal 13,4 milliárdra növelték a vízgazdálkodási fejlesztéseit.
Tartalékolni kéne, nem szórni a dellát
A Portfolio elemzője, Csiki Gergely amúgy azt mondta a rádiónak, hogy politikai okai vannak elsősorban a nagy költekezésnek. Ugyanis ilyen konjunktúra idején a tartalékolás lenne a logikus. Csiki szerint a most kiadott összegek majd 2017-ben fordulnak termőre, így a 2018-as választásokra már ezek alapján lehet ígérgetni.
A rádió idézi még Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert is, aki 2016 végén még nem 1000, csak 600 milliárdos átcsoportosításról beszélt. Szerinte az előző év hiánya még így is 2 százalék körül alakul majd.