Szélsőjobboldali és neonáci mozgalmak egyre több embert visznek az utcára, egyszerre tüntetnek Angela Merkel és kormánya, valamint a menekültek ellen. Azonban nemcsak tüntetnek, de ők, szervezett csoportok állnak a legtöbb támadás mögött is, amit menekültszállások, rosszabb esetben menekültek ellen követnek el.
A támadásokról írtunk már korábban, most Skype-on sikerült beszélgetnünk az egyik szélsőjobboldali figurával, akit hívjunk Hansnak.
Hans Hannovertől nem messze él, a Német Nemzeti Demokrata Párt (NPD) tagja. Az országban több csoportosulás is zászlajára tűzte a menekültellenességet, az NPD mellett a Pegida és a volt NDK területén erős Baloldal is,
de ez nem lényeg, összeköt minket az, hogy megvédjük a hazánkat, mert Angela Merkel megbukott.
Az NPD célja az egyébként géplakatosként dolgozó férfi szerint egyértelmű, a félelemkeltés.
Ha eljut a hírünk Szíriáig, hogy itt mi vár rájuk, talán nem jönnek többen. Ha mégis, legalább már tudják, mi vár rájuk.
A szélsőséges mozgalom szervezettségét jelzi, hogy szinte a semmiből, egyik pillanatra a másikra képesek többezres tüntetést összehozni. Hans szerint a sikerük oka a gyors kommunikáció, akár a Twitteren, akár a Facebookon, de okostelefonos chatprogramokat is használnak, mint a WhatsApp, vagy az Edward Snowden kedvencének tartott Signal, amiről itt olvashat bővebben.
A felvonulások mellett erőszakos cselekményeket is bevállalnak, több támadás mögött is ők állnak.
Tennünk kell valamit, mert vég nélkül jönnek, a kancellár meg biztatja is őket. Ezek veszélyes emberek.
A kérdésemre, hogy mégis mi ez a veszély, sablonválasz érkezik.
Mi van, ha egyszer majd idejön egy szír lakatos és engem rúgnak ki miatta? Másrészt nem lennék nyugodt, ha a lányomat azért nem tudnám elengedni éjszaka valahová, mert ezek a környéken ólálkodnak.
Útzár, sörösüvegek, petárdák
Hans elmesélt egy konkrét esetet is. Még augusztusban tiltakozott több ezer neonáci Heidenauban, egy menekülttábor megnyitása ellen.
A tüntetés a polgármester háza előtt kezdődött, aki egyértelműen hazaáruló, egy üresen álló barkásáruházat szeretett volna megnyitni a menekültek előtt.
A csarnok előtt a tüntetők üvegekkel, kövekkel és petárdákkal dobálták meg a kivezényelt rendőröket, akik az akkori hírek szerint nem voltak felkészülve ekkora tömegre, 31 járőr megsérült, közülük egy súlyosan.
Az első busz, amely akkor a menekülteket szállította, nem is tudott a csarnokhoz menni, mert a tüntetők eltorlaszolták az utat. Az akció után a belügyminiszter üzent a neonáci csoportnak:
a gyűlölködőknek nem ártana akár csak egy pillanatra is beleképzelniük magukat a menekültek helyzetébe.
Hans erre úgy felelt,
megtettük, harcolunk tovább.
Eddig egymillióan
Németországban kedden elérte az egymilliót az idén nyilvántartásba vett menedékkérők száma, ezt jelentette be Münchenben a bajor tartományi kormány szociális minisztere. Emilia Müller úgy fogalmazott, a menedékkérők nyilvántartásába (EASY) január 1-jétől december 8-ig egymillió ember adatait vették fel.
Ez az összes előrejelzést felülmúló nagyságú tömeg, és azt mutatja, hogy
minden eddiginél inkább szükségünk van egy felső határra a menekültek befogadásában, mert Németország tartósan nem bírja ezt az áradatot, mondta a jobbközép CSU politikusa.
A szövetségi belügyminisztérium hétfőn ismertetett kimutatása szerint az EASY-rendszerbe 964 574 ember adatait rögzítették, és a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) túlterheltsége miatt ennél jóval kevesebben, 425 035-en tudták hivatalosan benyújtani menedékjogi kérelmüket.
Napi két támadás
A szövetségi belügyminisztérium kimutatása alapján november végéig 770 különböző fajtájú atrocitás, támadás történt menedékkérők, menekültek szállásai ellen. Ezek túlnyomó többsége – 689 eset – szélsőjobboldali indíttatású bűncselekmény.
Egyedül a harmadik negyedévben, a július-szeptemberi időszakban csaknem kétszer annyi incidens történt, mint tavaly egész évben; 313 esetet regisztráltak a hatóságok, míg 2014-ben 177-et.
Az idén eddig a rongálás volt a leggyakrabban előforduló típus, 266 ilyen eset került be a statisztikába. Az uszítás sem ritka a menedékkérőket ellátó intézményeknél, ebbe a kategóriába 92 ügy tartozik.
A feljegyzett esetek között 65 gyújtogatásos támadás van, és 60 további erőszakos bűncselekmény. Tavaly 6 gyújtogatásos támadást hajtottak végre szállások, befogadóállomások ellen.
A rendőrség tehetetlen
Az egyik legújabb eset a Rajna-vidék-Pfalz tartományi Herxheimben történt, ismeretlenek megpróbáltak felgyújtani egy üresen álló, menedékkérők elhelyezésére előkészített épületet, amelyben korábban egy egészségügyi technológiai cég kutatásfejlesztési központja működött.
A tetőablakokon keresztül behajított, gyúlékony folyadékkal töltött tartályok közül csak az egyik kapott lángra. A kár nem jelentős, de az épület új funkciójának kialakítása elhúzódik. Az épületbe 800 menedékkérőt költöztetnek majd be. Az alig 10 ezer lakosú kisváros menekültszállását a Német Vöröskereszt (DRK) üzemelteti majd.
Egy másik összesítés szerint kétszáznál is többször támadtak kifejezetten menekültszállások ellen, de a rendőrség mindössze négy embert állított elő. A támadások egy részét magára vállalja a Pegida, de a rendőrség így is tehetetlen.
(Kiemelt kép: Menekültek várják a regisztrációt Németországban / Europress Fotóügynökség)