Úgynevezett napelemes közbeszerzési bűncselekmény ügyében rendelt el nyomozást idén április elején a Kecskeméti Járási Ügyészség – értesült a Hír24. A lapunk birtokába került feljelentés szerint, a nyertes Greentechnik Hungary Kft. ötven százalékkal számlázta túl az összesen nettó 87 millió forintos közbeszerzési ajánlatát, illetve más súlyos jogsértések is történtek a pályáztatás körül. A feljelentő többek között azt kifogásolja, hogy egyetlen forgalmazóra írták ki a pályázatot, úgy, hogy szükségtelen műszaki feltételeket támasztottak a beruházással kapcsolatban, és ezzel korlátozták a versenyt.
Az uniós pénzből finanszírozott napelemes pályázatot 2013-ban írta ki a Közbeszerzési Hatóság, az ajánlatkérő a bajai Eötvös József Főiskola volt. A kiírás három főiskolai épület napelemes rendszerének telepítéséről szólt. A Greentechnik 2014-ben adott be árajánlatot a meghívásos pályázatra, összesen nettó 87 millió értékben, ezzel az ajánlattal nyertek. A feljelentő szerint ugyanakkor ezt a munkát – mégpedig éppen a Greentechnik piaci árajánlata alapján – kicsivel több, mint a feléből, nettó 49 millióból is ki lehett volna hozni. Ennek alapján a közbeszerzést 38 millió forinttal túlárazták, amit a feljelentő szerint nem indokol semmilyen piaci körülmény.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Kiss Ernő, a Greentechnik ügyvezetője határozottan cáfolta lapunknak, hogy túlárazták volna a munkát, és hangsúlyozza, hogy mindenben a jogszabályok szerint jártak el. Szerinte a közintézmények napelemes közbeszerzései alapból drágábbak, mint a családi házas rendszerek, hiszen előbbiekre szigorúbb műszaki elvárások vonatkoznak, illetve hosszú és bonyolult az engedélyezési eljárás. „A konkrét projektnél a családi házakhoz képest más az alkalmazott technológia. Például tartalmazza a mérőhelyek kialakításának, engedélyeztetésének, illetve a villámvédelmi rendszer tervezésének telepítésének költségeit is. Másrészt itt lapos tetős, illetve szabadföldi telepítésű rendszerekről van szó, amit ballasztozni, kiemelni kell” – mondta Kiss Ernő a Hír24-nek. Ráadásul idén januártól környezetvédelmi termékdíjat is kell fizetni a napelemek után, ami a becslések szerint 5-6 százalékkal dobja meg az árat. És persze azt sem szabad elfelejteni, hogy a pályázatok utófinanszírozottak, így akár egy évvel később kerül sor a kifizetésre, amivel egy vállalkozónak előre kell kalkulálnia, és ez a költségekben is megjelenik – mondta.
Az ügyvezető szavait piaci forrásaink is alátámasztották, ugyanakkor árnyalták is a képet. Mint egy forrásunk elmondta, a napelemes közbeszerzések valóban alapból drágábbak, mint a családi házas projektek, de ennek mértéke nem éri el a 10 százalékot. Szerinte az a fő baj, hogy a napelemes közbeszerzéseket nem a közintézmények valós energetikai igényei, hanem a jó kapcsolatokkal rendelkező közbeszerzési tanácsadók generálják. Erre külön napelemes cégcsoportok alakultak, ők nyerik sorra ezeket a pályázatokat. Miközben az is igaz, hogy a közbeszerzési pályázatokat – azok bonyolultsága, magas bürokrácia-faktora miatt – szinte lehetetlen megnyerni közbeszerzési szakértő nélkül. És itt most nem a csúszópénzekre, kiskapukra kell gondolni, hanem “csak” a bonyolult részletszabályok kiismerésére – mondta.
Kiss Ernő azt mondta lapunknak, hogy cégük több mint egy évtizedes fennállása óta ez az első közbeszerzési pályázat, amin nyertek, korábban mindig csak alvállalkozóként végezhették el a komplett tervezési, kivitelezési munkákat. Azt is hozzáteszi, hogy tudja, hogy ki jelentette fel a cégét, szerinte kicsinyes üzleti bosszúról van szó. “Egy volt üzleti partnerünk áskálódik ellenünk, aki ellen korábban 9 millió forintos sikkasztás miatt tettünk feljelentést, jelenleg is folyik a büntetőeljárás. Kiderítettük, hogy ez az ember Nagy Béla álnéven küldözget feljelentéseket e-mailben a hatóságokhoz ellenünk. Sajnos ilyen a mai magyar valóság, de dolgozunk rendületlenül tovább” – mondta.
Bár az álnevet használó feljelentő lapunkhoz eljuttatott dokumentumaiban ezt nem említi, ha a konkrét ügy megbízási díját visszaosztjuk, akkor a telepítésre nagyjából nettó 600 ezer forint jön ki kilowattonként. A lapunk által megkérdezett napelemes szakértő szerint ez az ár erősen túlzónak tűnik, még a fenti „kompenzációs tényezőkkel együtt is” (bár kétségtelenül nem 50 százalékkal túlárazott, mint ahogy a feljelentő állítja, hanem „csak” 25-30 százalékkal). Forrásunk szerint a napelemek telepítésének reális ára közintézmények esetében, valahol nettó 400 ezer forint körül lehet kilowattonként, és ebben már benne van a napelemes közbeszerzések 10 százalékos felára, illetve a januártól fizetendő termékdíj 5 százalékos árdrágító hatása is. A szakértő ugyanakkor elmondta, hogy a 600 ezres kilowattonkénti ár teljesen általános a napelemes pályázatoknál. Vagyis Magyarországon minden napelemes pályázat 25-30 százalékkal túl van árazva a piaci árakhoz képest, aminek egy része a túlszabályozás költségeiből tevődik össze, a másik része pedig valahol eltűnik.
Bár a feljelentő a konkrét ügyben a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz is fordult jogorvoslati kérelemért, idén április 2-án a KD formai okok miatt elutasította a kérelmét (lásd keretes írásunkat). Az ügyészség azonban megalapozottnak találta a feljelentést, és április 10-én nyomozást rendelt el az ügyben. A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság arról tájékoztatta a Hír24-et, hogy a Kecskeméti Járási Ügyészség utasítására ismeretlen tettes ellen folytat nyomozást „versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban” bűntett elkövetésének gyanúja miatt. Jelenleg tehát nyomozás folyik az ügyben, amelynek lezárása néhány hét múlva várható.