Mintegy 22 százalékkal zuhant a lemezeladások száma tavaly Magyarországon, derül ki a Magyar Hangfelvétel-kiadük Szövetségének (Mahasz) adataiból. A folyamatos visszaesés következményeképp az évezred eleji csúcsnak most csupán az ötödét éri el a piac.
Utcára kerülnek
A piac drasztikus zsugorodása miatt számos hazai kiadó bedőlt, néhány nemzetközi vállalat pedig kivonult az országból. Az ágazatban többszáz munkahely szűnt meg.
Fotó: Neményi Márton
A zenék és videók digitalis értékesítése ugyan 2005-ben elkezdődött Magyarországon, de az ebből befolyó összegek nem tudják pótolni a lemezeladásokat.
A Mahasz szerint a magyar lakosság többsége továbbra sem akar fizetni a zenékért, ha egyszer azokat ingyen is meghallgathatja az interneten vagy – egyébként illegálisan – letöltheti.
Túl sokat kértek
Hazánk legnagyobb online zeneáruháza, a Songo.hu ötévnyi működés után 2011-ben húzta le a rolót, mondván Magyarországon a profitábilis online zeneértékesítés gyakorlatilag lehetetlen. A cég ebben nem csak az ingyenes csatornákat, mint a YouTube, és a letöltéseket hibáztatta, de a lemezkiadókat is. A Songo.hu szerint túl magas összegeket kértek egy-egy zeneszámért. Ezt a pénzt még a hazai jogkezelőknek fizetendő hetvenforintos díj is megfejelte, pedig a magyarországi viszonyok között egy-egy számért körülbelül 5-10 forintot lehetne elkérni.