Elméletileg végtelen sokáig élhetnének az almafák, ha nem lennének betegségek, viharok, élősködők és villámcsapások. Gyakorlatilag azonban már egy százéves gyümölcsfa is ritkább a fehér hollónál.
A Bükk lábánál, a mónosbéli szervita templom kertjében „megtalált” almafák ezért világszintű kuriózumnak számítanak, hisz a szakértői becslések szerint az 1700-as évek végén ültethették őket. És az hagyján, hogy élnek, még teremnek is: batul, piros kálvil, Entz rozmaring és hercegnő almát szüreteltek a helyiek a Híradó.hu tudósítása szerint, amely példátlan génkincsként emlegeti a fákat.
A titkos kert
Az 1785-ben épített helyi templom kertjében vagy nyolcféle gyümölcsfa él, ebből hármat még a természetvédők sem tudtak azonosítani. A fák hosszú évtizedeken át nem termettek, mert soha nem volt kitakarítva a terület. Végül az önkormányzat hozatta rendbe közmunkaprogramban két éve, s tavaly már roskadásig voltak a fák almával.
Matuzsálemi gyümölcsfák
A 230 éves kert mindenesetre nem csak Magyarországon számít kuriózumnak. A több száz éves fáknak mindig is csodájára jártak. Olyannyira, hogy az első igazi amerikai almafajta, a Newtown Pippin őse például abba halt bele, hogy az összes fiatal ágát levágták oltóvesszőnek a fajtát saját fáikra ráoltani akaró emberek.
250 éves körtefa Nagy-Britanniában – útépítés miatt kivágták
Fotó: Northfoto / Sam Furlong
A Bramley-t, egy brit főzőalmát termő gyümölcsfafajta legidősebb, 1809-ből származó példánya ma is él Nottinghamshire-ben. Nem volt pedig könnyű élete: 1900 körül például kidőlt, de újraültették.
Almát a körtével, rekordra
A klasszikus gyümölcsfák közt talán egy amerikai körtefa a legidősebb, amelyet még 1630-ban ültetett el Connecticut állam kormányzója. Egyszer félig elszáradt, négy hurrikánt élt meg, és 1934-ben még eszetlen vandáltámadást is túl kellett élnie, de sikerült neki. Állítólag egyébként nem túl finom a gyümölcse, de azért valamit mégiscsak tud a 383 éves fa, ami minden körtenemesítőnek jól jöhet: a túlélés trükkjét.
A világ legidősebb élő almafájaként az amerikai Rackum Almafát tarták, amelyet 1788-ban ültetett el egy Rackum Thompson nevű fiú. Tehát, ha a mónosbéli almafákat rögtön a templom megépítésekor ültették el, könnyen lehet, hogy ezek a világ legidősebb élő almafái.
Az igazi nagymenők
A világ legidősebb (ismert) fája egyébként egy svéd fenyőfa, az Öreg Tjikko, amely majdnem tízezer éves lehet. A farekorderek között sok például a tölgyfa is, ilyen Magyarország legidősebb fája, a hédervári Árpád-tölgy, amelynek korát 800-1000 év közé teszik. Ezeréves kor fölött jellemzően a tölgyek, az olivák, a tiszafák és a fenyőfélék vannak. Bár van egy-egy érdekes gyümölcsfa is: például a srí-lankai szent fügefa, a Jaya Sri Maha Bodhi.