Gazdaság

Fellegi: perek is indulhatnak egyes ppp-szerződések ügyében

Új közbeszerzési törvényt és a kis- és középvállalkozások támogatását ígérte hétfőn a fejlesztési miniszter.

Új közbeszerzési törvényt terjeszt be júliusban a kormány, amely átláthatóbbá, egyszerűbbé és olcsóbbá teszi a közbeszerzést – mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának hétfői ülésén.

Az új törvény fontos célja, hogy helyzetbe hozza a magyar közepes és kisvállalkozások (kkv) szektorát és segítse a közfoglalkoztatást, azaz erősítse a nemzeti rezsimet – magyarázta a nemzeti fejlesztési miniszter.

Fellegi Tamás tájékoztatójában beszélt a nemzeti iparok, például a járműipar fontosságáról, és hangsúlyozta, hogy “a Magyar Villamos Művek (MVM) jó példa arra, hogy az állam lehet jó gazda, és az MVM Közép-Kelet-Európa jelentős gazdasági szereplője lehet”.

Az Új Széchenyi Terv keretében eddig 2000 projekt érkezett, amelyekre a támogatási igény 270-280 milliárd forint – mondta Fellegi Tamás. Az uniós források átcsoportosításának iránya a kkv felé megvalósulóban van, hiszen az Új Széchenyi Terv keretében beérkező projektek közül 1600 ebből a szektorból érkezett. Fellegi Tamás elmondta: az ÚSZT keretében korábban meghirdetett 900 pályázatot 200-ra szűkítette az új kormány, ebből 125-öt már meghirdettek, a rendelkezésre álló keretösszeg 1700 milliárd forint.

Felgyorsult a pályázatokra kifizetett pénzek összege is: a korábbi havi 22 milliárd forintról 65 milliárdra. Évente 120-130 milliárd forintos kiadást, komoly terhet jelentenek a költségvetésnek a futó ppp-projektek, azokat a kormány idő előtt meg akarja szüntetni; egyes szerződések felmondása perrel is végződhet – mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának ülésén hétfőn. Fellegi Tamás a ppp-konstrukciókról azt mondta: a tárca begyűjtötte a társminisztériumoktól az összes, több mint 100 szerződést, ezeket átvilágították, értékelték, s az derült ki, hogy minden kockázat az államé, minden haszon – sok esetben túlárazott módon – pedig a magánvállalkozóké. “Arcpirító módon” hiányzik a kockázatközösség – mondta a miniszter.

Ha minden szerződést hagynának kifutni, az több mint 3000 milliárd forintos terhet jelentene a költségvetésnek, az éves kiadások 120-130 milliárd forint között mozognak – tette hozzá.

Felhívta a figyelmet, hogy a Széll Kálmán-terv meghirdetésekor a kormány jelezte: meg akarja szüntetni, idő előtt ki akarja vásárolni a ppp-szerződéseket, mert azok “gúzsba kötik” az országot, sok önkormányzatnál, iskolánál megoldhatatlan csapdahelyzetet teremtenek. Jelenleg már folynak a tárgyalások a szerződésekről, amelyek felmondásakor a miniszter szerint lesznek olyanok, amelyek perrel végződnek, és születhetnek büntető feljelentések is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik