Élet-Stílus

Krónikus prosztatagyulladás: a türelem és a párkapcsolat próbája (x)

Phytotec Hungária Bt.
Phytotec Hungária Bt.
„És boldogan éltek, amíg meg nem haltak.” Bár mindenki ebben reménykedik, amikor egy szerelem fellángol, az igazán boldog, tartós párkapcsolatban élőknek rengeteg kihívással kell szembenézniük. Anyagi nehézségek, a gyermeknevelés vagy valamilyen betegség is könnyen próbára teheti a türelmünket és a kapcsolatunkat – a lényeg azonban az, hogyan küzdünk meg ezekkel.

Petra és Dani pontosan tudja, miről beszélünk. Az ő kapcsolatukat a férfi hosszan tartó prosztatagyulladása tette próbára. Mivel a tünetek időszakosan, változó intenzitással jelentkeztek, a férfi hosszú hónapok után jutott csak el orvoshoz. Szerencsére a vizsgálatok még kimutatták a baktériumot a prosztatájában, ezért jó esélye van a gyógyulásra, ám ehhez nagy türelemre van szüksége mindkettejüknek. A 8-10 hetes antibiotikumkúra mellett ugyanis teljes életmódváltás kell, hogy a betegség ne térjen vissza. A 40 éves nő azért osztotta meg velünk a történetüket, hogy mások is tanulhassanak belőle: a közös út és a kitartás erősebbé teheti a kapcsolatot!

1. próba: szembenézni a félelmeinkkel

„Amikor végre eljutottunk orvoshoz, kiderült, hogy Dani már hosszú ideje küzd a kismedencei fájdalommal és a vizelési panaszokkal. Amikor azonban beszélni próbáltam vele, dühösen rám csapta az ajtót, és makacsul hallgatott napokig. Láttam rajta, hogy nincs jól: nem evett, még többet dohányzott, ritkultak az együttléteink, és sokszor ébredtem arra az éjszaka közepén, hogy nincs mellettem. Vagy a mosdóban volt ilyenkor, vagy a konyhában ücsörgött és csak bámult maga elé. Egyik éjjel kimentem hozzá. Nyúzott arccal, karikás szemmel nézett rám, és azt mondta: Félek.”

Mit mond a pszichológus?

A félelem teljesen természetes emberi érzelem, ahogyan az is, hogy legszívesebben elkerülnénk az olyan helyzeteket, amelyekben megtapasztalhatjuk. De ha sikerül szembenézni velük, bátrabbá válhatunk, nőhet az önbecsülésünk, megtanulhatjuk leküzdeni a stresszt és erősebbekké válhatunk.

2. próba: ott lenni egymásnak

„Amikor elmondta végre, mi a baj, nem is próbáltam őt üres szavakkal vigasztalni. Én csak elképzelni tudom, milyen rossz lehet, amikor időről időre, kiszámíthatatlanul rátör a fájdalom, ami az intimterületeket érinti, és amiről fogalma sem volt, mi lehet. Azt nem tudhattam, ő mit érez – de azt tudtam, hogy én mindig mellette fogok állni, és segítek neki mindenben, amiben csak tudok.”

Mit mond a pszichológus?

Mindenkinek szüksége van arra, hogy megértsék, elfogadják az érzelmeit, megéléseit és valódi jelenléttel, odafordulással kezeljék azokat. Még akkor is fontos ez, ha mi magunk mást gondolunk egy problémáról, vagy nem tapasztaljuk a saját bőrünkön azt, amit a másik fél. Ha a partnerünk azt érzi, hogy meg akarjuk érteni, ami benne zajlik, ha támogatjuk, odafigyelünk rá és ott vagyunk neki, amikor arra szüksége van, az nagyon meg tudja erősíteni két ember szövetségét.

3. próba: a megoldásra fókuszálni

„Én már az orvosnál is jegyzeteltem, és az internetet bújtam a tünetenyhítő lehetőségekért. Amikor ő is készen állt erre, egy hosszú listát tettem elé. Életmódváltó tippek, prosztatabarát ételek és egy vény nélkül kapható, helyi kezelésre javasolt készítmény volt a tarsolyomban. A hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proxelan végbélkúp a prosztata gyulladásos, feszülő, pangásos állapota miatti fájdalom és a vizelési zavarok enyhítésében segít.”

Mit mond a pszichológus?

A pozitív hozzáállás az élethez és a jövőhöz elengedhetetlen a stresszel való megküzdésben. Ha nem arra fókuszálunk, hogy mekkora a baj, hanem elfogadjuk, hogy most ez van, és próbáljuk kihozni a legtöbbet az adott helyzetből, azzal nemcsak a saját rugalmasságunkat fejlesztjük, de a kapcsolatunk fejlődéséhez is hozzájárulhatunk.

4. próba: megbirkózni együtt a problémával

„Daninak le kellett szoknia a cigiről, kerülnie kell a túl fűszeres ételeket, az alkoholt, a koffeint, oda kell figyelnie a stresszkezelésre és a rendszeres mozgásra, hogy újra egészséges lehessen. Én mindent vele csinálok: átalakítottam az étrendünket, heti kétszer együtt járunk kocogni, hétvégén túrázunk, és beiratkoztunk egy tánciskolába is. Én kimondottan élvezem, de a múltkor egyik este, amikor összebújtunk, ő is azt súgta a fülembe, hogy nagyon hálás nekem, és hogy jobbak vagyunk együtt, mint valaha.”

Mit mond a pszichológus?

A sikeres, erős emberek tudják, hogy nem képesek mindent egyedül megoldani. Egy kapcsolatban pedig nemcsak az örömben osztozunk, hanem a problémamegoldás is közös felelősségünk. A fizikai aktivitás, a szociális kapcsolataink ápolása, a segítség kérése és elfogadása, a közös tevékenységek nemcsak a lelki ellenállóképességünket növelik, de az összetartozás és a boldogság, elégedettség érzését is erősítik.

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL
A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT!

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik