Megszületett a világon az első „mesterségesintelligencia-gyermek”: Tong Tongot kínai mérnökök segítették világra, egyből háromévesen. A kislány – a vele egykorú gyerekekhez hasonlósan – képes örömöt, haragot vagy akár bánatot is érezni, az AI-evolúcióban viszont egyedülálló: elsőként szakadhat el teljesen az embertől. Szakemberek szerint Tong Tong lehet a következő nagy dobás a mesterséges intelligencia világában, ugyanakkor új szintre emelheti a technológiával kapcsolatos morális vitákat is.
A virtuális kislányt a pekingi Általános Mesterséges Intelligencia Intézet munkatársai hozták létre, majd január végén, a kínai fővárosban megrendezett Frontiers of General Artificial Intelligence Technology kiállításon mutatták be.
’
Tong Tong is a virtual AI entity that can assign herself tasks, learn autonomously, and explore her environment.
She can display behavior and abilities similar to those of a three or four-year-old child… pic.twitter.com/SoZpKLegwY
— CodingNerds COG (@CodingnerdsCog) February 6, 2024
Az AI-gyerek önmagát tanítja, képes egyedül felfedezni a környezetét, feladatokat oszt ki magának – és azokat meg is oldja. A mérnökök szerint az MI-kislány képes lehet érzelmeket is átélni, például boldogságot, dühöt vagy haragot. Ellentétben a mesterséges intelligencia által hajtott robotokkal, Tong Tongnak nincs fizikai formája, csak a virtuális térben él és működik, és csak itt képes interakciókra is, pont úgy, mint egy kisgyerek. Megválaszolja az egyszerűbb kérdéseket, részt vesz a játékokban, és tud néhány dalt is. Rendet tart a szobájában, feltörli, ha kiömlik valami, és megigazítja a ferde képeket a falon.
Tong Tong szókincse nagyjából 600 szóból áll, a mérnökök elmondása szerint az intelligenciája egy 3–4 éves gyermekéhez hasonló – legalábbis egyelőre, a virtuális kislány ugyanis képes önmagát fejleszteni.
Az olyan mesterséges intelligencia által vezérelt chatbotok, mint a ChatGPT vagy a Bard, illetve a világ egyik legfejlettebb humanoid robotja, az Ameca is csak az ember által kiosztott feladatokat végzik el, és addig, ameddig az ember akarja, a hároméves kislány viszont ezt maga dönti el.
Ezzel Tong Tong az első, aki kilép a Human in the Loop-ból (HITL), azaz a mesterséges intelligencia azon ágából, amelyben az ember adhatja meg a végső felhatalmazást, oszthatja ki a feladatokat, vagy állíthatja le a működést. Mivel a mesterséges intelligencia meg is oldja a feladatokat, folyamatosan fejlődik is, így napról napra függetlenebb lesz. Döntéseit az „emberi értékek” és a „józan ész” alapján teszi, legalábbis a mérnökök szerint.
Az MI-baba képes arra is, hogy ne csak végrehajtsa, hanem meg is értse az emberi utasításokat. A BIGAI igazgatója szerint Tong Tong meg tudja különböztetni a jót a rossztól, és megvan a hatalma a jövő alakítására.
Zhu Songchun az eseményen bemutatta az úgynevezett „Tong-tesztet” is, amely az általános mesterséges intelligencia Turing-tesztjét helyettesíti.
Utóbbinak a célja leegyszerűsítve az volt, hogy kiderüljön, az ember meg tudja-e mondani, hogy mesterséges intelligenciával, robottal kommunikál-e vagy sem. A Turing-tesztet egyébként már 2014-ben teljesítette egy számítógép, mára a ChatGPT és társai miatt szinte feleslegessé is vált, hisz a program által generált szövegek már tényleg olyanok, mintha ember írta volna őket.
A mérnökök szeretnék annyira továbbfejleszteni a mesterséges intelligenciát, hogy összetettebb helyzetekben is képes legyen tanulni és feladatokat végrehajtani, tudjon értékítéletet hozni, és ismerje fel, valamint értse meg az ok-okozati összefüggéseket. Így tulajdonképpen lehetetlen lesz teljesíteni a Turing-tesztet, mivel folyamatosan változnak a feltételek.
Olyan entitásokat kell létrehoznunk, amelyek képesek felfogni a valós világot, és többféle képességgel rendelkeznek
– mondta Zhu a South China Morning Postnak.
A szülőket azonban sok kritika is éri, amiért nem egészen átlátható módon fejlesztették Tong Tongot. Azt például nem tudni, hogy mennyire hitelesek és pontosak a kislány érzelmi tapasztalatai, így akár kiszámíthatatlanná is válhat a működése, ami veszélyes lehet a gyerekekre. A mesterséges intelligencia fejlesztéseknél már eddig is az etikai, morális problémák voltak a legaggályosabbak, Tong Tong érkezése azonban újabb szintre emelheti a vitát – amibe előbb-utóbb talán már az érintett is beleszólhat.