Japán, Kína – nekünk furcsa lehet
Japánról mindenkinek a pontosság, a szabályok betartása ugrik be először, és ez az illemtan esetében sincs másképp. A mi kultúránkban természetes, hogy kifújjuk az orrunkat tüsszentés után, vagy ha meg vagyunk fázva. Japánban ez máshogy van: nyilvánosan orrot fújni tiszteletlenség, és az ő megítélésük szerint egyenesen gusztustalan is. Amikor náthásak, ők inkább szipognak mindaddig, amíg nem találnak egy olyan nyugodt helyet, ahol a többiektől távol megtörölhetik az orrukat.
A zsebkendőt használat után összehajtogatják és úgy helyezik a kukába. Az már kifejezetten tiszteletlenségnek számít, ha zsebre tesszük a használt zsebkendőt, azonnal meg kell válni tőle. Japánban már a náthás emberekre sem néznek jó szemmel, így aki ezzel a betegséggel küszködik, nyilvános helyeken mindig maszkot visel.
Kínában sincs nagyon másképp: az orrfújásra vonatkozó etikettet ott is szigorúan veszik, félre kell vonulni, hogy ezt megejtsük.
Indiai furcsaságok
Ide kapcsolhatjuk még Indiát, ahol szintén a szipogás jelenti a megoldást, amennyiben orrváladék keletkezik. A nyílt utcán nem is nagyon illik orrot fújni, a külföldi turistákra ezért is néznek furcsán, ha ezt megteszik. Az indiai gyerekeknek már kicsi kortól kezdve azt tanítják, hogy diszkréten kell az orrfújást megejteni, noha az ebédnél a böfögés még teljesen elfogadott.
Francia etikett
Franciaországban a hangos orrfújás jelent problémát: rossz neveltetést sejtenek amögött, ha valaki hangosan fújja az orrát, bár az ország egyes területein már kihalni látszik ez a megítélés.
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.