Tavasz, tavasz, gyenge tavasz
A tavasz az újrakezdést is jelenti, azt, hogy újult erővel vetjük bele magunkat a világba. Csakhogy amíg sokaknak erőt ad a tavasz, mások éppen az ellenkezőjét élik meg: levertek, nincs kedvük a kedvenc hobbijukhoz sem, egyedül érzik magukat, mindenkitől elszigetelődnek. Ezek a depresszió egyértelmű jelei, kialakulásuk pedig sajnos köthető magához az évszakok változásához is.
A mentális egészségünkre hatással van a természet: az érzelmi jóllétünk már annyitól is változhat, ha a tavaszi virágok illatára, a színkavalkádra gondolunk. A legtöbb ember úgynevezett tavaszi lázban ég március végétől: ahogy hosszabbodnak a nappalok, ők nyugtalanok, álmatlanok lesznek, és folyton mennének valahová, miközben tele vannak optimizmussal. Mindez főleg a hosszabbodó nappaloknak és az emelkedő átlaghőmérsékletnek köszönhető, mivel e kettő miatt az agyban fokozódik a két boldogságérzést adó hormon, a dopamin és a szerotonin termelődése. Ráadásul a tavasz beköszöntével a nyaralás, a szabadidő, a pihenés is elérhető közelségbe kerül, ami szintén sokat dob a felfokozott hangulaton.
Nem mindenki számára jó érzés azonban a tavasz érkezése, hiszen vannak, akik ilyenkor inkább befordulnak lelkileg, rosszul érzik magukat, kerülnék az embereket. Ennek lehet az is az oka, hogy korábbi negatív, megrázó életeseményhez kötik az évszakot – ez is hatással lehet ránk, más évszakokban is. Ilyen ok lehet a gyász, válás, szakítás, egzisztenciális válság. Ha valakit nem érint meg a tavaszi szezon frissítő energiája, akkor ott vélhetően valami baj van. A helyzetüket nehezítheti, ha azt látják, körülöttük szinte mindenki örül a napfénynek és az időjárásnak, hogy az emberek mosolyognak, fel vannak dobódva, mert ettől még inkább úgy tűnhet számukra, hogy rajtuk kívül mindenki más remekül érzi magát.
Lehetnek szervi okai is, és a környezetünk is mélyítheti a depressziót!
Ha valaki azt látja, hogy a közvetlen környezetében jó ideig indokolatlanul rosszkedvű egy ember, fontos, hogy támogatóan álljon hozzá és segítse őt abban, hogy pszichoterápiás kezelést kapjon. Hogy ennek a fajta szezonális affektív rendellenességnek, azaz a tavaszi depressziónak mi lehet az oka, az egyelőre kutatás tárgya. A legvalószínűbb, hogy többféle hajlamosító tényező adódik össze: a hormonális változások eltérősége az agyban, a szervezet biológiai órájának felborulása, korábbi negatív élettapasztalatok ebben az időszakban, vagy akár a társadalomban tapasztalt pozitív képek – például az, hogy a depressziós ember végignézi a Facebookon és Instagramon, ahogy a barátai utazgatnak, nyaralgatnak, jól érzik magukat, miközben ő mélyen van lelkileg, az érzései közt pedig ott lapulhat akár a gyötrő irigység és féltékenység is.
A depressziónak lehetnek testi okai is, például hormonális betegségek, pajzsmirigy-rendellenességek, ösztrogénhormon-eltérések. Ajánlott két héten át minden nap naplóban írnunk, hogyan érezzük magunkat, mennyit eszünk, mekkora az energiaszintünk. Ez azért jó, mert idővel esetleg elfelejtjük, hogy egy hete milyen állapotban voltunk, a naplózással viszont nyomon követhető a mentális állapotunk. A tartós fejfájás, az alvási rendellenességek ugyancsak a depresszív állapot tünetei lehetnek, ezért ezt is vezessük a naplónkban. Ha két hétnél tovább tart a lelki mélypont, mindenképpen keressünk meg egy pszichológust! Ha pedig öngyilkossági gondolatokkal élünk együtt, ne várjunk tovább, hanem azonnal kérjünk segítséget!
![Közeleg a tavasz, mégis depressziós vagy? 1](https://s.24.hu/app/uploads/2020/10/remotiv-doboz-3d-2019-600x500-1-300x250.png)