Illmicbe (Illmitz) érve az időjárás már pozitív jeleket is küldött, kezdett úgy tűnni, hogy lassan májushoz méltóan fog viselkedni. Azért továbbra is szemerkélt, de végre volt ok a bizakodásra.
A város közelében található a Neusiedler See-Seewinkel Nemzeti Park információs központja, itt találkoztunk Gerhard Haiderrel, az Illmici Turisztikai Hivatalvezetőjével, aki körbevezetett minket a környéken.
A nemzeti park létrejötte többek közt Esterházy Pálnak köszönhető. A védett területhez még ma is számos Esterházy-birtok tartozik, sőt a park földjeinek további kisebb gazdái is vannak. A Neusiedler See-Seewinkel Nemzeti Park különlegesség amellett, hogy a védett terület átível a határon, az, hogy nincs egészében az állam kezében, bizonyos területeket a helyiektől bérelnek.
A birtokosokkal való összefogás miatt a parknak rendkívül komoly az elfogadottsága
– magyarázza nekünk Gerhard, kiemelve, hogy neki is van a park területén földje.
A központban tett látogatás után Gerhard autóval vitt ki minket a közeli kilátótoronyba. A tornyot az osztrák park Magyarországtól kapta ajándékba – a kilátó egykor őrtoronyként szolgált a vasfüggöny idejében.
Ez a Sandeck, a mi kis dombunk
– mondta Gerhard, és valóban, az 1-2 méterrel kiemelkedő földdarab a pusztaságban már-már magaslatnak számít.
Ez pedig itt az Esterházyak magánbirtoka, azért nincs a térképen
– tette hozzá az autó navigációs képernyőjére mutatva.
Persze nem zavarja őket, ha áthaladnak a területen, nyugodtan ki lehet látogatni a toronyhoz.
A környék kedvelt madárleső hely, a toronyból jól rálátni a tóra, de a kivezető földúton is állandóan madarakba botlik az ember. Sőt Sandeck közelében a régió különleges állatait, a fehér szamarakat is rendszeresen megtalálni, az élőlények állandó legelőhelyét még táblák is jelzik.
Élővilág a nemzeti parkban
A Fertő tó körül különleges ökoszisztéma alakult ki: egyrészt a Fertő és a kisebb tavak szikes, sós vizében rengeteg egyedi mikroorganizmus érzi jól magát, a temérdek hal pedig nagy számban vonzza a térségbe a madarakat.
A Fertő környéke a migráló fajok szempontjából kulcsfontosságú helyen fekszik: a nyárra az Európa északabbi területeire vándorló madarak évente kétszer vonulnak át itt, sok költöző madár pedig nyárra a tónál is marad. A Fertő körül elképesztően gazdag a madarak biodiverzitása, a teljesség igénye nélkül a nagy kócsaggal, a vörös és kanalas gémmel, a réti sassal, a foltos nádiposzátával, a nyári lúddal, a kőforgatóval és a széki lilével is találkozni a tónál.
Az osztrák oldalon az illmici infocentrumban érdemes érdeklődni, a központból különböző túrákat vezetnek a védett területre. A komplexumhoz ráadásul egy kifejezetten diákoknak kialakított bemutató-épületet is kialakítottak, igaz, a hangsúly a programokban nem a fedett helyen való ücsörgésen, hanem a természetjáráson van.
Mi Illmicből a vinátriumokról híres Sopronkeresztúr (Deutschkreuz) irányába indultunk tovább, majd Sopronnyék (Neckenmarkt) következett.