A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók azt írják, a Landsat műhold adatait elemezték – számol be az BBC. A kutatók az eszköz segítségével nagy mennyiségű guanóra bukkantak az Antarktiszi-félsziget északi részén, a Danger-szigeteknél.
Ez egy klasszikus eset arra, amikor ott találunk valamit, ahol senki sem kereste igazán. A Danger-szigeteket nehéz elérni, ezért nem is nagyon próbálkoztak az emberek
– mondta Tom Hart, a kutatócsapat tagja és az Oxfordi Egyetem munkatársa.
A szakértők egy speciális algoritmust használtak, hogy felkutassák a Landsat felvételei között a pingvinek aktivitására utaló nyomokat. Mivel a műhold képei nem igazán élesek, a csapatnak minden lehetséges kolóniát alaposabban is elemeznie kellett.
A szakértők nem számítottak arra, hogy ilyen hatalmas populációra bukkanhatnak. Heather Lynch, a Stony Brook Egyetem kutatója szerint arra jutottak, hogy az érintett csoport lehet a világ egyik legnagyobb Adélie-pingvinkolóniája, ezért érdemes lehet közelebbről is megvizsgálni.
A szigetek megközelítése azonban nem egyszerű: a környező óceán még nyáron is hajókra veszélyes jégdarabokkal van tele. A szakértők ezért 2015 decemberében drónokkal figyelték meg a régiót. A csapat a felvételeket ismét egy egyedi szoftverrel tanulmányozta.
Úgy tűnik, hogy a térségben nem jelentkezett az az egyedszámcsökkenés, amely az Antartkiszi-félsziget nyugati részét sújtja. A kutatók úgy vélik, hogy a faj nehezen viseli a klímaváltozást, a tengeri jég olvadását, a halászhajók megjelenését, illetve a rákok számának csökkenését.
Mivel a Danger-szigeteknél továbbra is érintetlen a jégtakaró, az új kolónia felfedezése az igazolja, hogy a tengeri jég valóban kiemelten fontos az Adélie-pingvineknek.
(Kiemelt kép: Thinkstock)