Élet-Stílus

Így védekezz a stressz, és a szorongás ellen

Őseink idején a hirtelen stressznek evolúciós haszna volt: ha láttuk, hogy veszély fenyeget, a hirtelen felszabaduló adrenalintól nagyobbat tudtunk ugrani, messzebbre tudtunk futni, sőt, egy ideig még a fájdalmat sem éreztük, és így akár sebesülten is biztonságba tudtunk jutni, ha valami fel akart falni bennünket.

A modern embert azonban jellemzően semmi nem akarja felfalni, még akkor sem, ha éppen a vállunk felett kukucskáló határidőkről, befizetetlen csekkekről vagy száz, kíváncsian ránk szegeződő szempárról van szó. Cserébe viszont rövidtávon megörököltük a kiszáradt szájat, a remegést, dadogást, izzadást, hosszú távon pedig a stressz egész sor egészségügyi következményét, hiszen ez az állapot nem alkalmas arra, hogy folyamatosan ebben éljünk. Ha valami, akkor legfeljebb az állandó aggodalom fog fölfalni belülről.

A magyarok 82 százaléka elégedetlen a hazai helyzettel, sokat szorongunk. Így van ezzel még rengeteg nép, de a mi félelmeink toplistája más, mint a világé – írtuk korábban. Most pedig azt fogjuk taglalni, hogyan védekezhetünk a stressz és a félelem ellen, a tudomány szerint. Íme, tizennégy módszer, amik tutira beválnak.

Lélegezz mélyeket

A mély légzés által a test ellazul ahelyett, hogy automatikusan „harcolj vagy menekülj” üzemmódba kapcsolna.

friss levegő (friss levegő, )
Fotó: Thinkstock

Fokozatosan barátkozz meg félelmed tárgyával

Ezt a módszert különböző fóbiák kezelésekor is sikerrel alkalmazzák. Például ha valaki arachnofóbiában, a pókoktól való kóros félelemben szenved, először egy pók fotóját mutatják meg neki, majd ha képes megérinteni a fényképet, jöhet egy plüss pók, és így tovább egészen odáig, hogy képes legyen elviselni, ahogy egy kisebb élő pók az ujjaira mászik. Ugyanez vonatkozik a kutyasimogatásra vagy akár a nyilvános megszólalásokra is.

Ismerd fel, hogy pontosan mitől félsz

Sokszor az is megtörténhet, hogy egy dologtól való félelem kihat egy másik eseménnyel kapcsolatos viszonyunkra is. Ilyenkor tegyük fel magunknak a kérdést: van-e köze a jelenlegi élményünknek a félelmünkhöz?

Tornázz

Egy jó edzés endorfint szabadít fel a szervezetben, enyhén megnöveli a testhőmérsékletet és az immunrendszert is erősíti – ez mind hozzájárul ahhoz, hogy azonnal lecsendesítse az idegeket.

Fotó: Thinkstock
Fotó: Thinkstock

Gondold újra: nem stressz ez, csak izgalom

Egy tanulmány szerint azok az emberek, akik a stresszt pozitív izgalomként értékelik újra magukban, jobb előadók és karaoke-énekesek.

Nézd a teljes képet

Csinálj egy listát az összes dologról, ami éppen aggaszt. Mellé csinálj egy hasonló listát mindenről, ami viszont jól megy. Már nem is olyan szörnyű a helyzet, nem?

Ismerd fel, hogy ebben az adott pillanatban éppen minden rendben van

A túlélési ösztönünk azzal tart minket folyamatosan készenlétben, hogy valamiféle jövőbeli veszedelemre hívja fel a figyelmet. Ilyenkor állj meg egy pillanatra és vedd észre, hogy most éppen nincs semmi baj.

Vedd játékosra

Próbálj meg magadra úgy tekinteni, mint aki éppen játszik. Ha valami nem sikerül, semmi baj, majd újra megpróbálod. Ha sikerül meggyőznöd magadat, hogy tét nélküli minden, sokkal kisebb nyomás fog rád nehezedni.

Fotó: Pokémon Company
Fotó: Pokémon Company

Tudatosítsd magadban a fontossági sorrendet

Egy megterhelő élethelyzet előtt írd le egy papírra, hogy mit tartasz a legfontosabbnak: család, karrier, megbecsülés, aztán azt is írd mellé, hogy miért fontosak neked ezek a dolgok. Segíteni fog, hogy emlékezz, mit és miért kell megtenned.

Segíts másoknak

Adj pénzt egy hajléktalannak, vagy tartsd nyitva az ajtót, ha látod, hogy valaki szatyrokkal megrakva közeledik. Amikor az emberek segítenek egymásnak, sokkal kevésbé érzékelik azokat a negatív érzelmeket, amelyeket a stresszes élethelyzetek kiváltanak.

Igyál kávét

Egy egereken végzett tanulmány kimutatta, hogy a koffein segít a stressz legyőzésében.

kave(430x286).jpg (Array)
Fotó: Thinkstock

Gyakorold a „tudatos jelenlétet”

Szoktasd arra az agyadat, hogy inkább a jelenlétre, mint a jövő iránti aggodalomra vagy a múlt miatti megbánásra fókuszáljon. A meditáció kiváló módszer erre.

Beszélj magadhoz

Egy tanulmány kimutatta, hogy azok a diákok, akik egy nyilvános megszólalás előtt egyes szám második személyben szólították meg saját magukat, sokkal sikeresebbek voltak, mint azok a társaik, akik egyes szám első személyben próbálták magukat biztatni. Úgyhogy a következő kihívás előtt állj a tükör elé, nézz magadra, és mondd ezt: „értesz ahhoz, amit csinálsz. Kiemelkedő vagy benne. Ma is sikeres leszel.”

Használd ki a stressz pozitívumait

Végül pedig, ha semmi nem használ, ne feledd, hogy a pszichológusok szerint a stressz azt jelenti, hogy értelmes életet élsz. És ha a stressz pozitív hatására gondolsz, az segítheti a testedet abban, hogy jobban reagáljon egy nehéz helyzetben.

(IFLS)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik