Nem kell komplett borospincével rendelkezned ahhoz, hogy az otthon tartott boraidat megóvd. Íme néhány egyszerű tanács, hogy az évek múltán felbontott palackokban ne romlott bort találj!
Fektesd el a palackokat!
Ha állítva tartod a palackot, a dugó ki fog száradni. Összemegy és átengedi a levegőt. A bor pedig ihatatlan lesz.
Óvd a napfénytől!
Látható helyre inkább csak az üres palackokat tedd ki. Amiben még van, hiába szép, tedd takarásba! A napfény roncsolja a bor alkotóelemeit.
Tedd a lakás leghűvösebb helyére!
Akárhol is legyen az. Sufni, kamra, szekrény, zoknisfiók, kazánház, ha nincs benne semmi büdös, akkor jó helye lesz ott a bornak. A konyha pont a meleg miatt a legrosszabb helyek egyike. A szekrény teteje szintén. A hőmérséklet egyébként azt határozza meg, hogy a bor milyen gyorsan változik. Meleg helyen akár 1-2 hónap alatt el is öregedhet.
Próbáld kiküszöbölni a hőingást!
Ha a palack tartalma felmelegszik, a bor és a dugó közti kis levegőmennyiség kitágul. A nyomás megnövekszik, és elkezd kiszökni a levegő. Amikor lehűl és összehúzódik, a képződő vákuum a külvilágból beszív egy kis levegőt. Minél többször történik ez meg, annál több levegővel találkozik a bor. Ez pedig nem tesz jót neki, eloxidálódik.
Néha ellenőrizd!
Párásabb helyiségekben a kapszula és a dugó közti kis rés bepenészedhet. Ha csak kicsit lett penészes, semmi baj, de azért vigyázz, hogy ne egye meg a penész a dugót!
Hosszabb távon érdemes minden borból legalább 3 palackot eltenni, és időről időre felbontani egyet. Ez most lehet, hogy viccesen hangzik. Az viszont nem túl mókás, ha 10 év után szembesülsz három teljesen elvénült palackkal, és a ténnyel, hogy 4 évvel ezelőtt fenséges élményt adtak volna, most viszont már ihatatlanok.
A legfontosabb
A bort nem az örökkévalóságnak tartogatjuk. A legjobb, legtartósabb borok sem élnek tovább 15-20 évnél. (Magyar borokról beszélünk.) Ne várj a Tökéletes, Nagy-Nagy-Naaaagy formátumú alkalomra! Találj okot rá, és bontsd fel a boraidat belátható időn belül!