Egy felelős barátnő, feleség vagy családanya, hogy ne vigye romlásba a családot (és saját magát) a töménytelen mennyiségű cukrozott csodával, kisebb, nagyobb trükköket vethet be, ami minőségi változást hoz a karácsonyi csemegék körébe.
Egy-egy süti ne legyen több, mint egy-két falat – Fotó: Shutterstock
Spórolj a vajjal
Már jó ideje hallani a cukrászok intelmét, hogy a finom sütemény csakis vajjal készülhet – és milyen igazuk van! Ám ilyen időszakban, amikor ipari mennyiségben fogynak az édességek, érdemes itt-ott csalni, persze minél egészségesebb irányba tolva a végeredményt. Használhatunk étolajat is a kevert tésztákhoz, illetve ahol olvasztott vajat írnak elő, de dzsem vagy zsírszegény tejtermék is helyettesítheti. De jó ötlet például a pálmazsír, amit vegetáriánus receptekhez gyakran javasolnak, illetve Délkelet-Ázsiában régóta használják sütéshez-főzéshez ezt a koleszterinmentes zsiradékot.
Lopj bele teljes kiőrlésű lisztet
Sokan úgy vélik, a teljes kiőrlésű liszt elrontja az ételek ízét, pedig ez nincs így, ráadásul rengetegféléből választhatunk bioboltokban, de hagyományos áruházak polcain is megtalálható. Kezdő reformkonyhákban azért érdemes hígítással dolgozni: elég csak a finomliszt felét egészségesebbre cserélni. A teljes kiőrlésű egyébként jóval gazdagabb a rostokban, mint a finomliszt, ugyanakkor tudni kell azt is, hogy nehezebb a tésztája, ezért több élesztőre, sütőporra, szódabikarbónára van szükség hozzá.
Kukába a mesterséges színezékekkel – Fotó: Shutterstock
A méret a lényeg
Mivel jó volna az ünnepi asztal minden finomságát megkóstolni, ezért az aprósüteményekből egy-két falatnyi méreteket készítsünk. Így nem maradunk le egyetlen felséges ízről sem, de mégsem esszük halálra magunkat. Ráadásul, ha esetleg ajándékozunk is belőle, a pici sütemények kevésbé törnek össze, mint a nagyok.
Éljen a természetes
Lehet, hogy csodásan néznek ki a mindenféle gyönggyel és színes mintával kidekorált sütik, de válasszuk inkább a giccs helyett az egyszerűséget, a mű-anyagok helyett a természeteset. A mesterséges színezékek semmivel sem szebbek a mézeskalácson, mint a tojásfehérjéből főzött máz vagy a jó minőségű csokoládé, dió és mogyoró. Ha mindenképpen színes mázzal akarunk dolgozni, akkor használjunk természetes ételszínezéket.