Nem szűnik meg az LMP parlamenti frakciója, Keresztes László Lóránt ott tag marad – ezt mondta Ungár Péter a 24.hu-nak.
Az LMP régi-új társelnökét azért kerestük meg, mert a pártból való kilépését vasárnap bejelentő Keresztes arról nem írt Facebook-bejegyzésében, hogy a frakcióban marad-e. A kilépést így indokolta: „Nem tudtam és nem is akartam már követni azokat a politikai kanyarokat, melyeket a pártvezetés leírt. Nagy baj, hogy ez a párt akkor vesztette el az irányát és szinte teljes társadalmi támogatottságát, amikor a legnagyobb szükség lenne Magyarországon egy működőképes zöld pártra. […] Az pedig elfogadhatatlan, hogy a pártvezetés kulcsszereplői részéről nem történt meg a szembenézés, és nem vállalták a felelősséget a választás után. A szombati tisztújítást követően bizonyossá vált, hogy ez nem is fog megtörténni”.
Keresztest kerestük telefonon és írásban is, azonban semmilyen formában nem reagált, így a frakciótagságára vonatkozó kérdésre sem.
Pedig a 2018–2019-ben a párt társelnökeként dolgozó Keresztes tagsága kulcskérdés, hiszen amennyiben öt alá csökken a képviselőcsoport létszáma, úgy megszűnik az LMP parlamenti frakciója. Ezzel pedig forrásokat, bizottsági helyeket, megszólalási lehetőségeket veszítenének el az Országgyűlésben, nem tudnának, például, azonnali kérdést intézni a miniszterelnökhöz. Keresztes, ráadásul, a parlament Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke, ha kilépne, a megszűnő LMP-frakció elveszítené ezt a bizottságot, Keresztes pedig az elnöki posztot. Ráadásul, amíg „sima” országgyűlési képviselőként valamivel több mint 1,7 millió, egyszerű bizottsági tagként pedig 2,1 millió forintot keresne, addig bizottsági elnökként 3 milliót kap havonta. Ungár Péter múlt heti, a Telexnek adott interjújában egyébként arról beszélt, hogy Keresztes remek munkát végez a bizottság elnökeként.
Mint azt megírtuk, hétvégén az LMP ismét társelnökké választotta Ungárt, illetve újonnan Szabó-Kellner Katalint. Schmuck Erzsébet, aki szombatig volt, Ungár mellett, az LMP női társelnöke, aznap jelezte: távozik a pártból. „15 év után, a mai napon kilépek az LMP-ből. Ez a párt már nem zöld párt, és ellenzéki pártként is megsemmisült. Ezt a pártot Ungár Péter teljesen leuralta. Ez a párt már az ő pártja, Ungár-párt!” – írta.
Schmuck kritikával illette Vitézy Dávid főpolgármesteri jelölését is (ezt Keresztes is megtette korábban): az „utolsó két nap, amikor Bayer Zsolt és vezető fideszes politikusok kampányoltak Vitézy mellett, számomra rémálom volt”. Schmuck Erzsébetet is kerestük, hogy megkérdezzük tőle, az általa vezetett párt miképp tudott támogatni egy olyan főpolgármester-jelöltet, akinek a jelölésével ő nem értett egyet, és az elmúlt két évben társelnökként miképp küzdött az ellen, hogy az LMP-ből Ungár-párt legyen. Schmuck azonban nem reagált megkeresésünkre.
Schmuck Erzsébet 2022-ben egyébként kiesett a parlamentből, így az ő távozása nem érinti a frakció munkáját. Az LMP Sajtóosztálya azt írta: honoráriumot Schmuck a mostanáig tartó társelnöki posztjáért kapott, a tisztújításon azonban már nem indult posztért.
Az LMP azt írta a 24.hu-nak: „az LMP – Magyarország Zöld Pártja köszöni minden kilépőnek az elmúlt évek közös munkáját, sok sikert és sok erőt kívánunk, a közös zöld ügyeknél továbbra is számíthatnak az LMP-re”.