Interjút adott a Kossuth Rádiónak Orbán Viktor. A magyar kormányfő az inflációról, az Izrael-Hamász-háborúról és a magyar Nobel-díjasokról is beszélt.
Az interjú legfontosabb pontjai az alábbiak:
- Az izraeli konfliktussal kapcsolatban Orbán elmondta: a terror elfogadhatatlan. Azt reméli, hogy mindenkit ki tudunk hozni, aki magyar, és ki akar jönni. Ám ez nem egyszerű feladat, sokszor nem egyszerű megértetni a turistákkal. Hangsúlyozta: idáig nincs magyar áldozata a konfliktusnak.
- Ismét hangsúlyozta, hogy lokalizálni kell az izraeli háborút, nem szabad engedni, hogy fegyveres konfliktus bontakozzon ki valamelyik szomszédos arab országgal. A magyar diplomácia azon dolgozik, hogy ez ne következhessen be. Ugyanakkor Orbán szerint Benjamin Netanjahunak joga van ahhoz, hogy lépéseket tegyen annak érdekében, hogy hasonló eset többé ne forduljon elő.
- Nyugat-Európában Hamászt éltető szimpátiatüntetések. Ezt Orbán aggodalommal követi, szerinte Magyarországon is akartak ilyen megmozdulást szervezni, ám erre nem kaptak engedélyt. Úgy látja, ezek a demonstrációk arról árulkodnak, hogy a különböző migrációs-hullámokban Európába jutottak a Hamász emberei is. A Kossuth Rádiós interjúval egyidőben Orbán Facebook-oldalán az alábbi poszt jelent meg, fekete háttér előtt fehér betűkkel: „Magyarországon nem lesz terrorpárti tüntetés. Megvédjük a magyar embereket!”
- Ismét bírálta az uniós migrációs politikát. A miniszterelnök szerint egyedül a magyar migrációs politikai működik Európában.
- Szóba került az infláció. Mint mondta, olyan szintű inflációs özönvízzel kell felvenni a küzdelmet, hogy a jegybank a „kis vödröcskéivel” nem tudott hatékonyan védekezni. A kormánynak kellett kézbe venni az irányítást. 2023 az infláció elleni küzdelem éve lett, ezért 2024-ben fognak egy magas gazdasági növekedést megcélozni. Ezzel együtt november-december tájékán a kormányfő azt jósolja, hogy meglesz az egyszámjegyű infláció.
- Georgiai látogatásáról elmondta: a Kaukázus világát kell összekapcsolni Európával. Van velük egy nagy, zászlóshajó projektünk, amit az uniós is támogat: Azerbajdzsánban előállított zöldenergiát akarunk Georgián, Románián és Magyarországon keresztül Európába szállítani. Ehhez egy több mint 1000 kilométer hosszú kábelt kell átvezetni a Fekete-tengeren.
- Az interjú végén Orbán hangsúlyozta: mindkét friss Nobel-díjasunk a „mélymagyarországból” jött, nem a budapesti belvárosból, nem jómódú családokból. Szerinte az a tehetség, tudatás, ami ebben a népben mélyen rejlik, jó biztatás a jövőre nézve. „Ezért nem kell soha megijedni: fantasztikus koponyák teremnek valahol, kint a széleken, a mélymagyarország vidékein, akik ha egy kis lehetőséget kapnak, abban a pillanatban megindulnak fölfelé” – vélekedett Orbán.