A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint a szombaton zárult Tudásmenet elérte a célját, igazolta, hogy az atomizálódott magyar társadalomban is nagy az összefogás a tanárokért, másrészt most szembesültek azzal, mekkora vidéken a baj. Totyik Tamás az InfoRádióban azt mondta, eddig nem gondolták, hogy ekkora a félelem, ennyire kiszolgáltatottak a pedagógusok a kisebb településeken.
Hihetetlenül félnek akkor is, amikor nem állami fenntartású az intézmény; a polgármestertől. Van, akinek önkormányzati beszállító a férje, és ezért nem mer tiltakozni, van, aki attól is fél, hogy a NAV megjelenik a közvetlen hozzátartozójánál, ha mellénk áll.
Ráadásul kollégáik nincsenek tisztában a jogaikkal, olyan szerződéseket is aláírnak, amelyek teljesen kiszolgáltatják őket – tette hozzá. Totyik Tamás szerint a sztrájk már nem elég, most az a fázis jön, mint az „ókeresztényeknél”, akik „házról házra terjesztették a hitet”, csak nekik az információkat kell eljuttatniuk arról, milyen jogaik, kötelezettségeik vannak a tanároknak, és hogy nem csak bérkérdésről van szó, hiszen korszerűbb NAT nélkül nem lehet drasztikusan csökkenteni a tanulók terhein sem.
A PSZ korábban kapott tájékoztatást a tanári teljesítményértékelésről, de azt a megismertek alapján életveszélyesnek tartják. A tanároknak büntetés helyett segítségre van szükségük, ha gyengébben teljesítenek, az pedig nagyon aggályos, hogy óvodákra és középiskolákra ugyanazt a rendszert akarják ráhúzni. Szerinte a tervezet alapján olyan pofapénz jönne létre,
amellyel az intézményvezetők próbálhatják a saját hatalmi pozíciójukat megszilárdítani.
Totyik Tamás azt mondta, a pedagógus II. kötelező minősítés eltörlése előrelépés, de a szakszervezet azt is szeretné, hogy a téli szünet után fűtsék fel az osztálytermeket 20 fokra. Amíg ez nem történik meg, a folyosón sétáljanak, mozogjanak a tanulók, a tanítási órákat addig ne tartsák meg.