Most vagy soha érzés lengte be Tatát, ahogy közeledett az Öreg-tó partjára tervezett luxusszállóról szóló népszavazás napja. A vasárnapi voksolást megelőzően több helyi is arról beszélt lapunknak, hogy bár nem foglalkoznak politikával, szavazni sem voltak áprilisban, de az Öreg-tó érdekében szervezett népszavazásra elmennek, egy nagymama pedig egyenesen kijelentette, hogy odaláncolja magát az Esterházy-lovardához, ha engedélyt kap a szállodaprojekt. Autósok matricákon hirdették a referendumot, többen felajánlották az ingatlanjukat hirdetési felületnek, és volt, aki maga ácsolt állványt az óriásplakátnak.
Ma már tudjuk, a népszavazás végül 40 százalékos részvétel mellett érvénytelen lett, de a szervezők álláspontja szerint egyáltalán nem volt sikertelen, és nem csak azért, mert rég nem látott egységbe kovácsolta a tataiakat.
Szalay Ildikó közel két évet dolgozott azon, hogy mozgalmával, a Stop Avalonnal megakadályozza, hogy luxusszálló épüljön az Öreg-tó partjára. Az aktivistát végigkísértük a szavazás napján.
Több mint 60 órája nem aludtam
– mondta találkozásunkkor, aztán belekezdett a robotba. Ildikó és az aktivisták vasárnapja azzal telt, hogy szavazásra bírják azokat, akik nem érezték fontosnak, hogy véleményt nyilvánítsanak a tó partjára tervezett szálloda ügyében. Találkozásunk után nem is nagyon tudtunk szót váltani, rögtön az önkéntesek felé fordult, hogy kiadja a feladatot:
Itt az idő, hogy megvédjük Tatát, megvédjük a demokráciát!
A Hell Energy cégcsoport ötcsillagos szállodakomplexuma ellen életre hívott, két éve egy Facebook-csoportból kinövő mozgalom alapítójának szavait több tucat aktivista leste, akik az ország különböző részeiről sereglettek Tatára. Volt, aki biciklire pattant, mások hangosbeszélővel vagy szendvicsemberként vágtak neki a városnak, de a többség csak bekopogtatott valakihez vagy leszólított egy arra járót, hogy meggyőzze.
Szalay Ildikó maga is szinte minden szembe jövőt megállított, megkérdezte, hogy volt-e már szavazni, és ha nem, addig folytatta, amíg legalább egy együttérző mosolyt ki nem csikart, de többnyire sikerült elérnie, hogy azok is a szavazókörük felé vegyék az irányt, akik nem tervezték.
Reggel 9-kor, tehát három órával az urnanyitás után még csak ezren szavaztak arra jogosult 20 560 tatai közül. Többen vidékről érkeztek vissza, a vasútállomáson találkoztunk egy idős házaspárral, ők a balatoni nyaralásukat szakították meg, hogy hazajöjjenek szavazni, egy nagymama pedig a Budapesten élő unokájánál tett látogatását fogta rövidebbre, hogy leadja voksát.
Napközben szakadó eső és orkánerejű szél tette próbára a helyiek szavazókedvét. Bori a mozgássérült mopedjével érkezett a szavazásra kijelölt iskolába, majd széles mosollyal az arcán vágott át a tócsákon, miután leadta a szavazatát. „Az első pillanatban eldöntöttem, hogy mindenképpen eljövök szavazni. Ahogy megláttam bejelentést, tudtam, hogy tenni kell a szálloda ellen” – mondta, hozzátéve, ezelőtt senkinek sem jutott eszébe, hogy bármit építsen erre a partszakaszra, de most komolyan tart attól, hogy a maga természetességében pompázó Öreg-tó környezete már nem lesz olyan, mint amilyennek megszokta és szereti.
Hasonló okokból érezték fontosnak a szavazást Szentessyék.
Attól tartunk, hogy Tata Firenze vagy Velence sorsára jut. Nem szeretnénk, ha a lakók elveszítenék a várost. A szálloda miatt olyan emberek érkeznének ide, akik nem önmagáért szeretik Tatát, nem a városért élnek. Így is ellepik hétvégente a tó környékét a vendégek, sokszor csak este tudunk kijönni sétálni egyet. Ha megépül a szálloda, még ennyire sem lesz lehetőségünk
– mondta a házaspár teljes egyetértésben.
Szalay Ildikónak nem ment simán a szavazás. A Stop Avalon alapítóját majdnem nem engedték be a szavazóhelyiségbe, mivel a mozgalmát hirdető póló volt rajta. „Így nem lehet szavazni!” – közölte az egyik delegált, aztán persze kiderült, hogy semmi akadálya nincs annak, hogy valaki egy feliratos pólóban adja le a voksát.
Ez is mutatta nehéz dolga van annak, aki élére akar állni az Avalon elleni harcnak, ami sokszor olyan, mintha nem egy szálloda, hanem egy szélmalom ellen folyna. Hiába a tataiak lelkesedése, több nehezítő tényező is akadályozta a népszavazás sikerességét.
A népszavazás kiírását megfellebbezte a projektet korábban teljes mellszélességgel támogató önkormányzat, majd amikor sikerült elérni a referendum kitűzését, a szavazás napját a nyári főszezon közepére időzítették. Az információ áramlása sem volt optimális, bár a civilek alaposan kidekorálták Tatát, volt olyan aktivista, aki fényreklámon hirdette a kívánatos szavazási magatartást, éppen az Öreg-tó partján nem volt lehetőség információhoz jutni a voksolásról.
A tó körül épülhet egy gigantikus szálloda, de plakátot nem lehet kirakni
– mondta Szalay Ildikó, aki a fia unszolására hozta létre a Stop Avalon nevű Facebook-csoportot, ami később mozgalommá nőtte ki magát, és politikaformáló erő lett. Az elmúlt időszakban az alapító életét szinte teljesen kitöltötte az Öreg-tóért vívott harc, a közel két év alatt sokszor kellett őt nélkülöznie a családjának.
Legalább a fiam megtanult főzni…
– jegyezte meg büszkén, de némi keserűséggel. A fiú 16 éves volt, amikor elindult a tiltakozás, de a luxusszálloda ügye annyira elhúzódott, hogy mára elég idős lett ahhoz, hogy részt vegyen a szavazáson.
A nehezítő tényezők ellenére délután beindult a szavazókedv, ám hiába a nagy hajrá, bő két órával az urnazárás előtt már látni lehetett, kisebb csoda kellene ahhoz, hogy a népszavazás érvényes legyen. Picivel a hét óra után Ildikó arról számolt be, hogy nagyjából kétezerrel kevesebb szavazat érkezett a szükségesnél: a népszavazás érvényességéhez 10 281 voks kellett volna, ám csak 8300 tatai voksolt, így kevéssel 40 százalék fölött volt a részvétel. Ugyanakkor a végül jogilag érvénytelen népszavazáson az ikszelők több mint 93 százaléka a beruházás ellen szavazott.
Ha ekkor még érezhető is volt némi csalódottság Szalay Ildikó hangjában, percekkel később elillant.
Sokan azt mondták, hogy az ötezer voks elérhetetlen, amikor elértük háromezret, már folyamatosan csörgött a telefonom, rengetegen gratuláltak. A népszavazás eredménye politikai felhatalmazást ad nekünk. A tataiak döntöttek: nem akarnak luxushotelt az Öreg-tó partjára. Lehet, hogy jogilag érvénytelen lett a népszavazás, de ha mégis lesz építkezés, hatezer ember a saját testével fogja védeni a területet!
– fejtette ki.
A civilek szimbolikus győzelmet arattak a beruházást sokáig támogató polgármester, Michl József felett is. A Fidesz-KDNP-s városvezető hivatalban maradására 5010-en voksoltak a 2019. októberi önkormányzati választásokon, a szállodaprojekt ellen majdnem háromezerrel többen, nagyjából 7800-an.
Ildikó szerint már a népszavazás ténye is sikerként értékelhető, elvégre eddig nemhogy Tatán, de Magyarországon sem tartottak még olyan referendumot, amelyet kizárólag civilek kezdeményeztek.
Gerébi Ákos önkormányzati képviselő szerint ez a népszavazás többről is szólt, mint az Avalon-ügy, „az alkotmányos jogainkról, a demokrácia működéséről, és arról is, hogy sorsunkat döntően meghatározó döntésekről nélkülünk ne szülessen döntés”, és hasonlóan gondolkodott Magyar György is, az ügyvéd szerint „július 31-én minden felelősen gondolkodó tatai lakosnak az urnáknál van a helye, mert a jelenlegi politikai helyzetben elképzelhető, hogy erre most van utoljára lehetőségük”. Ezzel arra utalt, hogy egy júliusi törvénymódosítás alapján jogorvoslati kérelem esetén az Alkotmánybíróság mondhatja ki a végső szót egy helyi referendumról.
A tatai népszavazás azt is megmutatta, hogy, ha egy a természeti értékek védelmére irányuló kezdeményezés szervezettséggel találkozik, akkor képes tömegeket megmozgatni, ez pedig több civil szervezet számára is fontos tanulság lehet. Nem véletlen, hogy a Stop Avalon anyagi és szakmai segítséget is kapott a Balaton, a Fertő tó, a Tatai Öreg-tó és a Velencei-tó védelmére alakult Nagy Tavak Koalíció tagjaitól.
A népszavazás képes volt pártállástól függetlenül egy táborba terelni a tataiakat, kormánypárti és nem kormánypárti egyszerre küzdött a tóért, még ha előbbiből kétségtelenül több volt is a beruházást támogatók között
– mondta Szalay Ildikó.
A Stop Avalon alapítója elmondta, nem állnak le, „figyelnek, mint a vadászkutya”, és, ha bármilyen, a népszavazás eredményével ellentétes javaslatot nyújtanának be, egyből lépnek, már megvannak az eszközeik.
A polgármester színe változása
Hogy Michl József álláspontjának változása mennyiben köthető a mozgalom, illetve a helyiek erejéhez, azt lehetetlen megmondani, de tény, hogy a tataiak egyre erőteljesebb és egységesebb harcával párhuzamosan a polgármester is egyre kevésbé állt ki a beruházás mellett.
A kormánypárti városvezető korábban egyértelműen támogatta a hotel építését, de az utóbbi hónapokban már óvatosabban fogalmazott. Korábban még arról is szó volt, és a szálloda tervezett helyével szomszédos telket közterületté minősítik, hogy út vezessen a hotelhez, a városvezetés az idén tavasszal viszont befejezte a helyi építési szabályzat felülvizsgálatát, ami után nem engedélyezték az Avalon-csoportnak a terület nagyobb beépíthetőségét.
Michl száznál is több kérdést intézett a beruházóhoz, melyekre nem kapott választ, és a szavazás hetében már azt mondta a 444.hu-nak, hogy nincs terv, amiről véleményt kellene mondania. Vasárnap azt mondta az MTI-nek, hogy
a népszavazáson a tataiak nagy számban vettek részt, de a többség látta, hogy az önkormányzat korábbi határozata már elébe ment a problémának.
A népszavazás eredményétől függetlenül – de főleg azzal együtt – kijelenthető, hogy a mozgalom kétéves tevékenysége után csökkent a valószínűség annak, hogy a tópartra tervezett hotel megépül. Michl hétfőn sajtótájékoztatót tartott, melyen – a civilek elmondása szerint, cikkünk megjelenésig ugyanis más nem számolt be az elhangzottakról – elismerte, hogy a népszavazás eredményét nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Ha ezt elfogadjuk sikernek, akkor rövid időn belül több győzelem is született a természeti értékeink vs. gigaberuházások csatában. A múlt héten derült ki, hogy visszavonta a Somogy Megyei Kormányhivatal a Club Aliga-beruházásra kiadott környezetvédelmi engedély, mivel a cég nem kíván élni azzal, és felülvizsgálja a teljes beruházást. Korábban a Fertő tóhoz tervezett beruházást is leállították pénzhiány miatt.
A tatai népszavazás sikerességét már a helyiek is kezdik értékelni, Szalay Ildikó azt mondja, hétfő reggel nem tudott úgy végigmenni az utcán, hogy valaki ne gratulált volna neki.
Főleg attól tartottak, hogy elveszítem a lelkesedésemet. De ez nem fog megtörténni. Az embereken is azt látom, hogy a kezdeti csalódottságot felváltotta az optimizmus.