Jogerősen életfogytiglanra ítélte a csantavéri mészárosként is emlegetett szerbiai magyar férfit két gyilkosság miatt a Fővárosi Ítélőtábla hétfőn – közölte a bíróság a honlapján.
Az eljárás adatai szerint a csantavéri születésű D. Cs. szerb-magyar kettős állampolgár 2018 júliusában fényes nappal egy amszterdami kávézóban tarkón lőtt egy horvát férfit. Később elhatározta, hogy végez egy magyar kábítószer-kereskedővel, akivel találkozót beszélt meg 2018. szeptember 19-én estére Budapestre, a XV. kerületi Szentmihályi úti bevásárlóközpont és a Szilas-patak közé. A találkozón elterelte a sértett figyelmét azzal, hogy kábítószernek látszó, valójában cukorhelyettesítő anyagot tartalmazó csomagokat adott át neki megvizsgálásra; eközben fejbe lőtte őt.
A férfit korábban már egy másik ügyben az Újvidéki Törvényszék emberölés kísérlete miatt elítélte.
A Fővárosi Törvényszék idén márciusban életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte, azzal, hogy leghamarabb negyven év elteltével bocsátható feltételes szabadságra, ám az a döntés fellebbezések miatt nem emelkedhetett jogerőre, így került az ügy másodfokon az ítélőtáblára.
A táblabíróság másodfokon D. CS. cselekményét különös visszaesőként, előre kitervelten, több ember sérelmére elkövetett emberölésnek minősítette, továbbá megállapította a lőfegyverrel és lőszerrel folytatólagosan elkövetett visszaélés bűntettét is. Az ítélőtábla helyben hagyta az első fokon kiszabott életfogytiglani büntetést.
A közleményben felidézték, a vádlott az eljárás során arról is beszélt, hogy
helyesnek tartja az igazságszolgáltatást saját kezébe venni és önhatalommal is érvényt szerezni meggyőződésének, ennek érdekében akár embereket ölni, továbbá, hogy egy gengszter életét értéktelennek tartva az ilyen ember életének önkényes elvételét kifejezetten jogszerűnek tartja.
A bíróság kitért arra is, hogy bár felderíteni nem lehetett a konkrét motivációkat, de bizonyos, hogy az elkövető nem személyes indítékból ölte meg a sértetteket.
A hidegvérrel, ismeretlen személy érdekeinek megfelelően elkövetett súlyos, élet elleni bűncselekmények a vádlott emberi életet – mint legfőbb értéket – semmibevevő, a törvényekkel következetesen szembeszegülő, a társadalmi együttélés normáit elfogadni képtelen személyes jellemzőire világítanak rá
– fogalmaztak.
A Fővárosi Ítélőtábla szerint az ilyen elkövetővel szemben csak a legsúlyosabb büntetés, az életfogytig tartó szabadságvesztés tekinthető arányosnak, csak ez alkalmas arra, hogy másokat is visszatartson hasonló bűncselekmény elkövetésétől.