Több mint kétmilliárd forint bevételt és 185 millió forint profitot könyvelt el tavaly Horváth István Tolna megyei fideszes országgyűlési képviselő és családja cégbirodalma – derült ki a társaságok pénzügyi beszámolóiból.
Horváth István az a kormánypárti parlamenti politikus, aki még szekszárdi polgármesterként főszereplője volt a dohánybolt-koncessziók kiosztását övező botránynak, valamint kivette a részét az Orbán Viktor kormányfő vejéhez köthető Elios-ügyből is. Politikai karrierje azonban ezután sem tört meg a képviselőnek, sőt az előző kormányzati ciklusban államtitkári posztot kapott Kósa Lajos minisztersége alatt, családja pedig milliárdossá vált ez elmúlt években.
Igaz, a jól teljesítő családi cégek komoly segítséget kaptak az elmúlt években: két állattenyésztéssel foglalkozó társaság is vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesült, ennek révén
A támogatások egyik kedvezményezettje a hivatalosan a fideszes politikus – eredetileg angoltanár – felesége tulajdonában álló Bikácsi Agrár Kft. Ez a cég öt részletben nyert el összesen 472 millió forintot egyebek mellett saját húsüzem létrehozására és szarvasmarhatelep-fejlesztésre. (Az utóbbi pályázathoz hasonlón nyert korábban Kósa Lajos akkor 83 éves édesanyjának cége is 123 millió forintot, igaz, azóta kiszállt a cégből, amit már meg is szüntettek, és a tulajdonosok a támogatásról is lemondtak.)
A 18 alkalmazottat foglalkoztató Bikácsi Agrár Kft. bevételei az elmúlt években meredeken emelkednek. Tavaly 462 millió forint bevétel könyvelt el, ami több mint az ötszöröse a néhány évvel korábbinak, emellett ugyan csak 12 millió forint nyereséget tudott elérni a cég, ugyanakkor a tárgyi eszközeinek értéke mára meghaladja az 1,3 milliárd forintot.
A másik európai uniós támogatáshoz jutó cég a Horváth István és lánya érdekeltségébe tartozó, 34 alkalmazottat foglalkoztató Bafami Sertéstenyésztő és -Hízlaló Kft., amely 487 millió forintot nyert el sertéstelep fejlesztésére. A politikus vezetése alatt álló társaság több mint egymilliárd forint bevételt és 122 millió forint profitot ért el tavaly. Ráadásul a cég tárgyi eszközeit 2,8 milliárd forint értéken tartják nyilván. A cég Gerjenben hajt végre állattenyésztőtelep-fejlesztést, aminek összköltsége egymilliárd forint.
Horváth István közvetlen érdekeltségébe tartozik az országosan ismert szőnyeg-, lamináltpadló- és függönyértékesítéssel foglalkozó Diego áruház szekszárdi franchise üzlete, ami a város bevásárlóparkjában található. A hat alkalmazottat foglalkoztató cég 200 millió forintos bevétel mellett 25 millió forint hasznot termelt tavaly. Horváth nem vette ki a cégből a profitot.
Ugyanakkor a jól teljesítő társaság tavaly nem sokkal karácsony előtt beszerzett egy BMW X5-ös luxusterepjárót, ami csaknem 20 millió forint lízingkötelezettséget jelent a cég számára.
Figyelemre méltó, hogy Horváth a legutóbbi vagyonnyilatkozatában egy 2013-as évjáratú BMW X5-öst tüntetett fel nagy értékű ingóságként, méghozzá egy 2016-ban kötött lízingszerződés alapján. A két autó tehát feltehetően nem ugyanaz.
Szinén tavaly a Horváth család cégbirodalmába tartozó PBO-Road betéti társaság is egy luxusterepjárót kezdett lízingelni. A három Mol benzinkutat üzemeltető cég egy Mercedes GLC típusú járművet szerzett be, az autó után fennálló tartozás 11 millió forint. A kormánypárti politikus felesége, testvére és az édesanyja tulajdonában álló vállalkozás 52 alkalmazottat foglalkoztat, és tavaly 438 millió forint bevétel mellett 26 millió forint hasznot hozott. Ebből a társaságból tízmillió forint osztalékot vettek fel a tulajdonosok.
A fideszes politikus érdekeltségébe még egy, állattenyésztéssel foglalkozó társaság is tartozik, a Sárrét Sertéstenyésztő Zrt. 2018-ban került Horváth és lánya tulajdonába. A félmilliárd forintos eszközállománnyal rendelkező cég azonban még nem adta le a 2020-as évre vonatkozó pénzügyi beszámolóját.