Érdekes politikai laboratórium alakult ki az utóbbi bő másfél évben Budapest XI. kerületében. Arról gyűlnek a tapasztalatok Újbudán, miként is viselkedhetne egy esetleges kormányváltás után a mostani, széttagolt ellenzék, illetve a jelenlegi kormánypárt. Az egyik látványos kísérletet „saroktelek-ügynek” hívja a Kosztolányi Dezső tér környékének népe, a történetet április 24-én mi is bemutattuk.
Mi is ez a saroktelek?
Egy öreg fákkal benőtt, elhanyagolt, zöldfelületben bővelkedő, alig beépített ingatlant, azaz egy egykori tüdőgondozót és egészségügyi létesítményt megpróbál eladni az önkormányzat. A helyzetet bonyolítja, hogy az Ulászló utca 58. szám alatti telek tulajdoni hányadának mintegy harmada sokáig az államé volt, az azt képviselő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) többek közt azzal a feltétellel adta át a XI. kerületi önkormányzatnak, hogy nem idegenítheti el még sokáig (magyarán nem adhatja el). Az is a feltételek között szerepelt – és az önkormányzat is így kérte az ingatlanrész átadását –, hogy „önkormányzati lakásgazdálkodási feladatok megoldására és intézményi elhelyezésre” használják majd fel.
Fontos kiemelni, hogy mindez még az előző, fideszes kerületvezetés idején történt, ahogy az is, hogy cirka 30 millió forintért terveket is készíttettek a telekre, ahova két, összekapcsolt, hatszintes társasház épülne, a földszinten orvosi rendelővel, mélygarázzsal és a rendelési időben talán használható – a jelenleginél jóval kisebb zöldfelülettel,
Mindenesetre a telek eladására a pályázatot idén írta ki az új, ellenzéki többségű önkormányzat, május 6-ig lehetett jelentkezni az ingatlan megvételére és beépítésére.A saroktelek környékén lakó civilek egészpályás letámadást indítottak, így már két aláírásgyűjtés is zajlik párhuzamosan. Az első a Szabad A Hang oldalán indult el Legyen közpark a Saroktelek! néven, és cikkünk írásakor már 4100-nál többen is aláírták (úgy tudjuk, kerületi politikusok is, így a körzet önkormányzati képviselője, az LMP-s Kreitler-Sas Máté, valamint a fideszes Szabó László és a Mi Hazánk politikusa, Novák Előd is). Egy másik aláírásgyűjtés a Petíciók.hu oldalon rajtolt el kicsit később, ez a címéből adódóan (Tiltakozás az újbudai zöldterületek kiárusítása ellen!) a kerület komplett ingatlanpolitikáját vette célba, és 206 szignónál tart.
Sarokteleki politikai labor
De térjünk vissza a politikai laboros vonalra. Az események a következőképpen vázolhatók fel: egy, a Fidesz által elindított projektet továbbvisz az ellenzéki önkormányzat, mire a Fidesz támadni kezdi magát a projektet, a kerületi balközép koalícióban pedig hasadások keletkeznek. Úgy tudjuk, a saroktelek beépítését inkább a DK és MSZP soraiba tartozó politikusok támogatják, amit a DK-s László Imre polgármester megszólalása is bizonyít. A Facebookon írt arról, hogy tiszta vizet akar önteni a pohárba: a saroktelek ügyét az előző, fideszes városvezetéstől örökölte a kerület. László így folytatta:
A Hoffmann Tamás vezette önkormányzat a tervekre és az ingatlan kiürítésére már csaknem 100 millió forint közpénzt elköltött, miközben egyetlen lakossági fórumot vagy egyeztetést sem tartottak az ügyben.
A jelenlegi polgármester szerint a pályázatot a jogszabályoknak megfelelően írták ki, azt az ellenzéki összefogás mindegyik pártja támogatta, a különböző párti alpolgármesterek sem éltek kifogással. László azt állítja: gyermekorvosi rendelő lesz az új épületben, ráadásul a teljes ház sokkal kisebb lesz, mint amekkorát a kerületi építési szabályzat megengedne – ezt Hintsch György MSZP-s alpolgármester harcolta ki. Többször hangsúlyozza a posztban, hogy egy nehezen megoldható problémát örököltek, holott a helyzet nem annyira bonyolult: az ingatlan elidegenítési tilalom alatt áll, azt nem lehetne eladni (legrosszabb esetben az egyharmad tulajdonrész visszaszállna az államra). Azt is hozzá kell tenni, hogy az ingatlan eladását a mostani kerületvezetés forszírozta, mondván, saját erőből nem tudnák felépíteni a társasházat.
Eközben az Újbuda egyik alpolgármesterét is adó Momentum kerületi frakciója május 3-án, hétfőn bejelentette, hogy nem áll bele a projektbe. Orosz Anna alpolgármester szerint az öt momentumos nem fogja megszavazni, hogy a pályázaton befutott leendő vevőhöz kerüljön az ingatlan, amikor a kerület képviselő-testülete végső döntést hoz az eladásról. Elnézést is kért a korábbi döntésben való részvételükért:
A Saroktelek beépítéséről az előző, fideszes városvezetés döntött, ők dolgoztatták ki az épület terveit és kérvényezték az építési engedélyt a meglévő konstrukcióra. Bár tudtuk, hogy a pályáztatást követi egy eladásról szóló testületi döntés, hibáztunk abban, hogy a telek jelenlegi építési engedéllyel történő pályáztatását megszavaztuk. Ezért elnézést kérünk a helyiektől!
A Momentum szerint amúgy a kormányzati elvonások okán van szükség a kerületi, önkormányzati tulajdonú ingatlanok egy részének eladására. Eközben az LMP pártvezetői szinten állt bele a kérdésbe, Schmuck Erzsébet társelnök írásbeli kérdést intézett (május 13-i válaszadási határidővel) Mager Andreához, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterhez. Azt tudakolta, a kerülettel való megállapodásban szereplő funkciót, azaz a „lakásgazdálkodást és intézményi elhelyezést” lecserélhetnék-e „közparkok és egyéb közterületek kialakítása és fenntartása” célra. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt sajátos módon csempészte be magát a saroktelek-ügybe: az egyik kerületi civil, Simonyi Balázs színes, vicces plakátokat alkotott, a párt ezeket nyomtatta, majd függesztette ki az ingatlan kerítésére.
Szintén érdekes szál, hogyan reagált a helyzetre a helyben ellenzékbe került Fidesz. Kommunikációjuk arra épül, hogy nem említik a tényt, miszerint a beépítést még a Hoffmann Tamás-féle önkormányzat kezdte el előkészíteni, de azt hangsúlyozzák, hogy a mostani baloldali kerületvezetés akarja elkótyavetyélni a területet. Simicskó István, a választókörzet fideszes országgyűlési képviselője is tájékozódott annál a jegyzőnél, Kremzner Zsuzsannánál, aki már a fideszes kerületvezetés idején, 2016-tól hivatalban volt és van ma is.
A XI. kerületi Fidesz is közleményt adott ki a Facebook-oldalán, ebben felszólítja a kerület mostani vezetését, hogy ne árusítsa ki a kerület ingatlanait. Azt is írják, „sem a zöld területek megvédése, sem az épített környezet megóvása nem fontos az Újbudát jelenleg irányító erőknek”. Ez a megállapítás annak tükrében igen furcsa, hogy a kerület legtöbb, jelenleg is zajló nagy építkezése még bőven a Fidesz kerületi regnálása alatt indult (elég a sűrűn beépítendő nádorkerti–Kopaszi-gáti városrészre gondolni a Mol-felhőkarcolóval). Még az előző cikkünk idején megkerestük Hoffmann Tamás volt kerületi polgármestert, aki azóta sem válaszolt, a Facebook-oldalán pedig a kerülettel (így a saroktelekkel sem) nem foglalkozó, pártpolitikai posztok vannak többségben, így az ő álláspontja nem ismert ebben a kérdésben.