Belföld

Cser-Palkovics András: Hiányzik a hosszú távú egyeztetés a kormány és az önkormányzatok közt

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

Interjút adott Székesfehérvár fideszes polgármestere a Népszavának. Cser-Palkovics Andrástól először azt kérdezték, hogy – amint arról a pécsi polgármester panaszkodott korábban – a fideszes településvezetőknek is csak statisztaszerep jut-e, amikor a kormányfővel egyeztetnek?

Kapcsolódó
Pécs polgármesterét biodíszletként használta Orbán Viktor
Egyeztetésre hívták, de szerinte ez csak látszat volt. A kormányfő egy idő után Rogán miniszterrel ki is kísértette Péterffy Attilát.

Röviden: nem. Kicsit hosszabban és távolabbról: soha nem kaptak annyi lehetőséget a megyei jogú városok – és szerintem a többi önkormányzat sem –, mint az elmúlt tíz évben. Erre példa az adósságkonszolidáció, az uniós források elosztása, a Modern Városok Program vagy az iparűzési adóbevételek alakulása is. Én inkább erre koncentrálnék.

Az önkormányzati elvonásokról azt mondta Cser-Palkovics: nem „a kormány vonja el a forrásokat. Adott egy rendkívüli helyzet, amelyet a járvány okozott. Egy ilyen szituációban mindenkinek bele kell harapnia a saját ujjaiba is. Persze mindig lehet olyan intézkedést találni, amit bírálhatunk, de azt se a kormánytól, se az önkormányzatoktól ne vitassuk el, hogy az adott körülmények között a legjobb tudásuk alapján hoznak döntéseket. Lehet, hogy ezek nem hiba nélküliek, de nem látom mögéjük azt a szándékot, amit néhány kollégám.”

Kritikusabban fogalmazott, amikor azt mondta: szeretné, „ha pártpolitikától függetlenül érdemi egyeztetés folyna a mindenkori városvezetők és kormány között, szervezett formában. Ne csak a napi ügyekben, hanem hosszabb távú kérdésekről is, például, hogy mit várunk el öt-tíz-tizenöt éves távlatban az önkormányzatoktól. Ma ez teljesen hiányzik.” Ezentúl azt is megjegyezte, hogy az elsők

között voltam, aki polgármesterként nyilvánosan is elmondtam, hogy jó lenne, ha a városvezetők megkapnák a település-specifikus adatokat a járvánnyal kapcsolatban. Ez ugyanis a települési védekezésben is segítene, ráadásul bizonyos döntések társadalmi elfogadottságát is erősítené. Például megmutathattuk volna a húsvéti korlátozások hatását a betegszám alakulása alapján. Ilyen számok azonban most sem állnak rendelkezésünkre.

Kiemelt kép: Mohos Márton /24.hu

Ajánlott videó

Olvasói sztorik