Győrfi Pál a Mandinernek azt mondja, gyakorlatilag az Országos Mentőszolgálatnál nőtt fel, szóvivőként munkája része lett, hogy néha tragédiákkal kell foglalkoznia, de ilyen helyzettel, mint a mostani, még ő sem találkozott. A mentőszolgálat mindig készült járványhelyzetre, de világjárvány még nem volt nálunk.
Ő már akkor a legrosszabbra számított, amikor a koronavírusról az első hírek jöttek Vuhanból. A járvány magyarországi kitörése óta nagyrészt az köti le minden idejét, náluk is alakult operatív törzs, sok a munka, nem teheti meg, hogy otthon marad. A többi bajtársával együtt ő is betartja a szabályokat, amiket másoknak ajánl.
Azt mondja, a Maradjanak otthon-videók számára azért fontosak, mert valódi társadalmi hasznot jelentenek. Bár ebben csekélynek tartja saját szerepét, úgy tűnik, sikerült lassítani a járvány terjedését, ami azért nagyon fontos,
hogy ne kerüljön egyszerre sok és nagyon súlyos eset az egészségügyi ellátásba.
Sok pozitív visszajelzést kap, de persze vannak fiatalok, akiket idegesít, és az sem zavarja, hogy mémek szereplője lett, mert a humor visszaadhatja az életkedvet.
Hát hiába beszélek én a tévében?
Nem tart attól, hogy előbb-utóbb kontraproduktívvá válik, ha a csapból is ő folyik, mert a járvány mostani – az úgynevezett csoportos megbetegedések – fázisában kell megértetni, hogy a gond nem csak a fertőzötteké, mert a koronavírus mindenkit veszélyeztet.
Viszont jelen pillanatban bizalmi kérdés, hogy vajon elhiszik-e nekünk, amit mondunk.
Szerinte rászolgáltak a bizalomra, ami nélkül nem lehet a vírust a lassítani a vírust.
Összeszorul a gyomrom, amikor utcán összeverődő csoportokat látok, amint iszogatnak, kezet fognak, ölelkeznek. Hát hiába beszélek én a tévében?
Abban bízik, előbb kezdik el betartani a korlátozásokat, minthogy találkozzanak a vírussal, mert akkor már késő. Összességében úgy véli a város összképe alapján, hogy a többség megértette a társadalmi felelősségvállalás fontosságát, azt, hogy lassítani kell a járvány terjedését.
Aki időt nyer, életet nyer.
Mivel az elnyúló járvány még több munkahelyet veszélyeztet, óriási felelősségnek tartja, hogy a döntéshozók az egészségügyi és a gazdasági szempontokat összeegyeztetve jó válaszokat adjanak.
Bajtársai munkája kicsit átalakult, kisebb a forgalom, kevesebb a baleset, de megjelentek a járványhoz kapcsolódó feladatok, Ezen feladatokra egyelőre elég a kapacitásuk, de vannak terveik arra is, ha nagyságrendekkel több beteget kell ellátniuk.
Kiemelt kép: MTI/Kovács Tamás