Rendkívüli jogrend, veszélyhelyzet elrendelését javasolja a kormánynak az operatív törzs – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán Budapesten.
A javaslatot a miniszter azzal indokolta a közmédiának nyilatkozva, hogy szintet kell lépni a védekezésben. Gulyás Gergely azt mondta,
A miniszter közölte, az operatív törzs azt is javasolja a kormánynak, hogy a száz főnél nagyobb beltéri rendezvényeket tiltsa meg. A veszélyhelyzet elrendelése lehetővé teszi, hogy például házi karanténokat is el lehessen rendelni – tette hozzá. Elmondta, a kormány 9 órakor kezdődő ülésén tárgyal az operatív törzs koronavírussal kapcsolatos javaslatairól.
Szerdán újabb magyar koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak, így már 13-ra nőtt a fertőzöttek száma itthon. A Debrecenben élő brit férfi egy kontakjánál, egy magyar nőnél mutatták ki az új koronavírus-fertőzést. A nő már napok óta a Szent László kórházban van elkülönítve.
A 69 éves brit állampolgár a harmadik magyarországi koronavírus-fertőzött volt. A férfi Milánó és Debrecen között sokat ingázott, de már régóta Magyarországon él. A férfi még február 29-én, repülővel érkezett Milánóból Debrecenbe, majd pár nappal később került kórházba, amikor megjelentek nála a tünetek, és köhögni kezdett.
Orbán Viktor miniszterelnök tegnap arról beszélt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitóján, hogy mindenkinek ki kell lépnie a komfortzónájából. A koronavírusról azt mondta, világjárvány jön. Nincs optimista A- és B-forgatókönyv, csak C-forgatókönyv.
A kormányfő a legnagyobb gondnak azt tartja, hogy ha meg is találják az ellenszert, arra legalább egy évet kell várni, ezért szerinte a bizonytalanság és a félelem velünk marad a következő hónapokban is.
Azt tudjuk, hogy most bizonyos csoportokat támad meg a vírus, de nem tudjuk, mi lesz holnap vagy holnapután
– mondta a kormányfő.
Utoljára 2013-ban rendelt el a kormány veszélyhelyzetet, akkor a dunai árvíz miatt.
Magyarország Alaptörvénye szerint
a kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség esetén, valamint ezek következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzetet hirdet ki, és sarkalatos törvényben meghatározott rendkívüli intézkedéseket vezethet be.
A kormány a veszélyhelyzetben rendeletet alkothat, amellyel egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, valamint egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat. A rendelet tizenöt napig marad hatályban, kivéve, ha meghosszabbítják.
Kiemelt kép: Marjai János / 24.hu