Bár lehet reménykedni, hogy nem lesz belőle világjárvány, de ahogyan újabb és újabb országokban fertőződnek meg emberek és alakulnak ki újabb gócpontok, egyre kisebb ennek az esélye. És nő annak a valószínűsége, hogy az egész világon végigsöpör a járvány.
És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra? Gazdaságilag pedig pontosan láttuk már egy hónapja is, hogy ez mit jelent. „Alkatrész híján leállnak a gyárak, minden elmarad a könyvhéttől kezdve a konferenciákon át a focimeccsekig, sőt, az Olimpiáig. A szolgáltatószektor leáll, senki sem megy boltba, plázába, és nincs turizmus” – foglalja össze Zsiday Viktor befektető, aki időnként nyilvánosan is megszólal gazdasági témákban.
Ez egy hirtelen halál a gazdaságnak, amely hasonlatos lehet a 2008-as világválsághoz – festi fel a pesszimista forgatókönyvet Zsiday, vette észre a Portfolio.hu.
A probléma az, hogy a hosszú ellátási láncok miatt így le tud állni a gyáripar, a pánik miatt pedig a szolgáltatószektor, ezért valóban lehet belőle egy nagyon gyors, nagyon mély, és ugyanolyan gyorsan véget érő recesszió. Valószínűleg valamiféle állami hitelkönnyítést/adósságátütemezést kell majd csinálni, hogy a pár hónapos leállás miatt ne menjen tönkre senki, és ez nem lesz könnyű, de elkerülhetetlennek látszik.
Kiemelt kép: Csingtao, 2020. február 17. A 2020. február 13-i képen egészségügyi maszkot viselő munkások dolgoznak egy gépjármű-összeszerelő üzemben a kínai Santung tartományban. Az autógyártó vállalatok fokozatosan újrakezdik a termelést Kínában a tüdőgyulladást okozó új koronavírus miatti kényszerleállás után. MTI/AP/Chinatopix