Czeizel Endre öt gyermeket hagyott maga után. Első felesége három gyermeket szült. Már mindannyian felnőttek és több unokája volt, amikor a második felesége Erzsébet mellett az egyik tárgyalásán megismerkedett a nála 43 évvel fiatalabb, joghallgató Dórával.
A fiatal nőtől két gyermeke született, András és Fanni. Czeizel a könyvében részletesen kitért a fiatal nőhöz fűződő kapcsolatára:
Sebzett volt a lelkem, gyógyír volt rá Dóri minden szava. Sőt, már a puszta nézése is. Tekintetéből megértés, melegség, elfogadás, együttérzés, aggódás áradt. Ahogy mondtam, akkoriban sokszor már-már közellenségnek éreztem magamat, örültem ezért minden emberi szónak, gesztusnak. Sok hónap alatt szép lassan alakult ki köztünk az az érzelmi kapcsolat, ami egy ponton átcsapott szerelembe. Nem volt egyszerű a helyzet. Házas, családos emberként más nőbe szeretni soha nem az. Idős korban egy egyetemista lánnyal viszonyt létesíteni különösen nem az. Neki pedig még nem volt férfi az életében. A hazai sztereotípiák szerint mindez, úgymond, halmozottan hátrányos helyzet. Elmondtam neki, hogy nem válok el, nem hagyom el a feleségemet, aki akkor már csaknem harminc éve mellettem volt, és szeretett, meghurcoltatásom alatt is társam volt. Bizonyára nem gondoltam, hogy kapcsolatomnak Dórival ilyen komoly folytatása lesz. Dóri szerelme és odaadása sokat jelentett a számomra, nagyon megszépítette életem alkonyát.
Czeizel valóban nem hagyta el a feleségét. Kisfia születése után hét közben Erzsébettel, a hétvégén pedig Dórával volt. Ezt tudomásul vette a felesége és a fiatal párja is. Tehát mind a ketten tudták, hogy a genetikus egyiküket sem akarja elhagyni a másik miatt. Dóra később szeretett volna még egy gyereket, Czeizel azonban nem, és ez egy idő után egyre több konfliktus forrása lett.
Éreztem, hogy lépnem kell. Otthagyni Dórit és otthagyni Andrist képtelenségnek tűnt. Szerettem és szeretem őket. Romantikus szakmai énem kitalált egy kompromisszumos megoldást. Lefagyasztattam a spermámat, és Dórival megbeszéltem, hogy ezt a halálom után felhasználhatja, ha még akkor is úgy gondolja majd. Ezt Dóri el is fogadta. Az első hat hónapos kemoterápia után visszaállt korábban kialakított életrendünk. A hétvégeket Dórival és Andrissal töltöttem, fontosnak tartottam, hogy a fiamnak maradjon emléke az apjáról. Biztos voltam fogamzóképtelenségemben. Mégis, Dóri egyszer csak arról tájékoztatott, hogy várandós. A hír hallatán, hogy újra apa leszek, kiborultam, mert nagy felelőtlenségnek tartottam. A gyermeknek apára is szüksége van. Később azt gondoltam, hogy az ilyen körülmények között fogant magzat úgysem marad meg. Megmaradt. 2014 augusztusában megszületett Fanni. Végül is meghatottan vettem a karomba, és rám mosolygott
– írta könyvében, Czeizel Endre. Fanni tehát mesterséges úton fogant. Czeizel hiába egyezett bele korábban abba, hogy Dóra felhasználja a lefagyasztott spermáját, arra nem gondoltak, hogy ez a későbbiekben problémát jelenthet. A helyzet ugyanis az, hogy a törvények szerint hivatalosan csak férj vagy élettárs lehet a donor. Később kiderült, hogy a spermadonor beleegyezői nyilatkozatra nem is a professzor, hanem egy másik férfi adatai és neve került. Ezután feljelentették Dórát emberi testrész tiltott felhasználása miatt.
A hatóságok már lezárták a nyomozást, de a Fővárosi Főügyészség tavaly év elején felülvizsgálta a határozatot, és újabb nyomozást rendelt el az ügyben. A 24.hu megtudta, hogy óriási fordulatot vett a már teljesen elfeledett ügy. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozóiroda emberi test tiltott felhasználásával gyanúsította meg Czeizel Endre két legkisebb gyermekének édesanyját, Dórát. Kerestük a Fővárosi Főügyészséget, hogy megtudjuk, hol tart az ügy.
Az emberi test tiltott felhasználásának bűntette miatt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda által teljesített nyomozásban egy személy gyanúsítotti kihallgatására került sor. Személyére vonatkozóan nem áll módunkban tájékoztatást adni. A gyanúsított által bejelentett panasz elbírálása a Fővárosi Főügyészségen folyamatban van. Bővebb tájékoztatást a folyamatban lévő ügyről nem áll módunkban adni
– közölte megkeresésünkre Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője.
Szerettük volna megkérdezni Czeizel volt barátnőjét is az ügyben, de megkeresésünkre nem reagált. Megkerestük a leukémiában elhunyt genetikus özvegyét, Mécs Erzsébetet is, hogy megtudjuk, mi a véleménye a történtekről.
Engem nem érdekelnek ezek a dolgok. És soha nem is érdekeltek annyira, hogy foglalkozzak vele
– mondta Mécs Erzsébet, aki haláláig kitartott a férje mellett.