Az MSZP tavaly február 23-án akarta leadni a vasárnapi boltzár elleni népszavazás indítványát. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) előterében tömörülő kopaszok megakadályozták Nyakó Istvánt, hogy elsőnek bélyegezze le az ellenzéki kezdeményezést, és a segítségükkel elsőbbséget kapott Erdősi Lászlóné, Herceghalom polgármesterének felesége, aki a kormány által elrendelt vasárnapi zárvatartás folytatása mellett kampányolt volna.
Nyakó és jogi képviselője, Czeglédy Csaba a népszavazás rendje elleni bűntettre hivatkozva indítványozta, hogy az akcióban részt vevő 11 kigyúrt verőember kerüljön a vádlottak padjára. J. Lőrinc és tíz társa mellett Erdősi Lászlónénak és kísérőjének, Varró Ádámnak bűnsegédként kellett volna a kérdésekre felelnie.
A szocialista politikus azért próbálkozott a pótmagánvád intézményével, mert a nyomozóhatóságok nem találtak fogást a botrányos ügyön.
A rendőrség az Alkotmányvédelmi Hivatal bevonásával több hónap keresztül vizsgálódott, de 2016 augusztusában végül nemcsak a népszavazás rendje elleni bűncselekmény, de a hivatali visszaélés, a garázdaság és a kényszerítés bűntette miatt indult nyomozásokat is vádemelés nélkül szüntették meg.
A bíróság hosszas gondolkodás után kiadott végzése szerint „aggálytalan bizonyossággal” megállapítható, hogy
A bíróság azt is kifogásolta, hogy vádindítvány nem írta körül pontosan a vád tárgyává tett cselekményt, azaz nem nevezte meg pontosan, hogy ki lökte félre az NVI épülete előtt hajnalban Nyakó Istvánt, hogy Erdősiné léphessen be elsőként a kapun, illetve, hogy J. Lőrinc vagy valamelyik társa volt-e az, aki megakadályozta az időbélyegző elsőkénti használatában.
Az egyébként a vádindítvány előkészítése során a nyomozati anyagok áttekintéséből derült ki, hogy a kopaszoknak nem ez volt az első ügye az igazságszolgáltatás előtt. Volt, akit korábban rablásért, erőszakkal elkövetett lopásért, súlyos testi sértésért vontak felelősségre, egy másik csapattag pedig a többi között gyermekkorú ellen elkövetett súlyos testi sértés, több rablás és kábítószerrel való visszaélés miatt kapott több év börtönbüntetést és közügyektől való eltiltást.
A verőemberekből álló csapat több tagját korábban összefüggésbe hozták a Fradi Securityval, és az is kiderült, hogy Kubatov Gábor Fradi-elnök (egyben Fidesz-alelnök) titkára és az idős nő segítője, Varró Ádám gimnáziumi osztálytársak voltak.
Varró irányító szerepe miatt a nyomozás során a rendőrség is megvizsgálta, hogy a férfi kikkel folytatott telefonbeszélgetést. A pótmagánvádas eljárás előkészítése során becsatolt nyomozati anyagokból az ügyészség azonban kifelejtette Varró híváslistáját, ezeket a dokumentumokat nem adta át a bíróságnak.
Czeglédy Csaba a 24.hu-nak azt mondta: a Fővárosi Törvényszék végzése csak elsőfokú döntés volt, ami ellen lehet fellebbezni. Ezt meg is teszik, így a a végső szót a Fővárosi Ítélőtábla fogja kimondani.