Pénz és szenvedélybetegség volt a témája annak a programnak, aminek Zacher Gábor volt a meghívott előadója. Olyan kérdésekre keresték volna a választ a KÉPMÁS előadásán, minthogy, összefügg-e az anyagi jólét, illetve a szegénység a szenvedélybetegséggel, vagy, hogy melyik esetben jobbak a gyógyulás esélyei?
Na, ezekről nem nagyon esett szó, viszont
Rózsaszín massza
Például, hogy 10 millió függő országa vagyunk.
Mindenki függ valamitől, csak nem valljuk be magunknak. Én például csoki-, koffein- és edzésfüggő vagyok. Nekem is nehéz szembenézni ezekkel.
41 éve pipázik. Nagy fiú akart lenni, apja is pipázott, szülei elfogadták, hogy dohányzik, most már nikotinfüggő. Elmondta, nem mindegy, mikor kezd el valaki dohányozni. Húsz éves korban alig van olyan ember, aki rászokik a cigire, mert van kontrollmechanizmusa.
Példa a kontrollmechanizmusra: sérvműtétje volt, előtte kapott egy kis fentanylt.
Kurva jó volt, rózsaszín massza.
Másnap mégse akart megint fentanylt, szerinte két hét alatt függő lett volna. Pedig még benne volt az élmény, csak már van önkontrollja.
Nagyon könnyen bele lehet csúszni a függőségbe.
Összekapcsolódnak a függőségek, például kávé-cigi, aztán irány a vécé.
Magyarországon nem beszélünk a gyógyszerfüggőségről. A hashajtófüggőség 100 ezer embert érint, de ez nem része a beszélgetéseknek.
Te milyet szartál ma reggel?
– ugye, elég ritka az ilyen beszélgetés, pedig a sürgősségi osztályon naponta vannak ilyen betegek.
Nem csak akkor alakulhat ki függőség, ha baj van, akkor is, ha fut a szekér, mondta. Mit árthat, megengedhetem magamnak, ilyeneket gondolunk. Aztán meg vagyunk győződve arról, hogy bármikor abba tudjuk hagyni,
csak még nem jött el a bármikor.
Január elseje tipikus megváltozom-időszak, pedig, ha meg akarjuk csinálni, megtudjuk, csak nem akarjuk igazán.
A függő bent áll egy körben, aki kívül van, az látja jól
Viszont ha a függőt figyelmeztetik, hogy gondjai vannak, akkor úgy érzi, beszóltak neki.
Ő segíteni akar, mi pedig azt mondjuk: pont te mondod?
A gének is közrejátszhatnak a szenvedélybetegség kialakulásában, de nem lehet mindent a génekre kenni. A japánokkal ellentétben a magyarok alkohollebontó enzimjei kiválóan dolgoznak, ennek egyik eredménye, hogy
96 százalékos alkoholból a magyarok a hévízi tó háromszorosát itták ki tavaly.
(Adatok szerint a magyarok 14 liter 96 százalékos alkoholt isznak meg évente fejenként.)
Még egy megdöbbentő adat: az alkohol okozta halálozás itthon a legmagasabb Európában. Miközben semmi nem történik az alkohol ügyében, pedig 800 ezer függő él itthon.
Azt is megtudtuk, ma Magyarországon egy rossz tanulónak is van jövője, hiszen
A kamaszkori alkoholfogyasztásról elmondta, két feles a legjobb gyógyszer a feszültség oldására. Elmesélte, amikor a fia először berúgott három osztálytársával. Alig értette a telefonban, hogy mit mond a gyereke, elment értük, egyik fiatal jobbra, másik balra hányt, mondjuk a többi gyerek szülei nem estek pánikba, tudták, jó kezekben vannak.
Az első kamaszkori alkoholkeret megsértése nem tragédia.
Ő is átesett ezen, a szülei azt mondták: tudod, hogy ez nem volt helyes, de szerintem ismerni fogod a kereteidet.
Először esik szó a pénzről: a függőségre mindig van keret.
Több az élet, mint amit látok belőle
Szakértő vendégként volt jelen Orsolics Zoltán Zénó addiktológiai tanácsadó, családkonzulens-jelölt. Orsolics heroinfüggő volt. Szerinte ma is ugyanazért drogoznak a gyerekek, mint régen: magány, nincs emberi kapcsolat, nincs család, vagy “családban felnőtt árva” gyerek.
Ami őt kifelé vezette: megélni a szenvedést, a magányt.
Rájöttem, több az élet, mint amit látok belőle. Mintha egy kulcslyukon néztem volna be, aztán benyitottam volna az ajtón. Kíváncsi voltam, hol a helyem a világban, hol a helyem a társadalomban.
Orsolics szerint mindenkin lehet segíteni.
A családnak kapcsolatban kell maradni a függővel, ez a legfontosabb. Senkit nem lehet megmenteni, főleg nem magától, de egy karnyújtásnyira kell lenni. Nem szabad, hogy megszakadjon a kapcsolat.
Szerinte az esetek nagy részében az a baj, hogy a kommunikáció nem működik. Amikor elkezd kamaszodni a gyerek, akkor elkezdi kitágítani a határait.
Megint előkerül a pénz téma: nem a pénz, hanem az értékrend számít. Orsolics elmondta, van olyan szülő, aki inkább megveszi a drogot gyerekének, csak hogy ne kezdjen el lopni.
Zacher is hozzászólt: a szegényebb rétegeknél nő a kábítószer-fogyasztás.
Bent feküdt a kórházban egy fiú, és azt mondta, végre jól érezte magát. Erre nehéz mit mondani.
Unalmas a suli, az apja részegen megy haza, de hétvégén két olcsó biofüves cigi, és máris érez egy kis örömöt. Milyen alternatívát mondjak neki, kérdezi.
Az előadás végére már egyre több szó esik a pénzről. Becslések szerint 150-200 ezer játékfüggő van Magyarországon.
Abban Zacher és Orsolics is egyetértett: