A testület csütörtökön határozatban foglalt állást a fejlesztésről. Karácsony Gergely (PM), a XIV. kerület polgármestere az ülést követően azt mondta az MTI-nek: a 12 igen és 8 nem szavazattal elfogadott dokumentumban rögzítették, hogy támogatják a Ligetben a meglévő épületek felújítását, a közlekedés átszervezését, a park rendbetételét, de ellenzik az új épületek megépítését.
Jogilag nem kötelezik a kormányt
A polgármester kifogásolta, hogy a kormány eddig a megkérdezésük nélkül hozott döntéseket. Bár mostani határozatuk jogilag nem kötelezi a kormányt, politikai jelentősége van, hogy kifejtették, mit gondolnak.
Fotó: Kummer János
Tájékoztatása szerint a testületi ülésen részt vett Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa, de nem tudta meggyőzni a képviselők többségét arról, hogy az új múzeumi épületek “bezsúfolása” nem eredményezné a terület jellegének erőteljes megváltozását és javítaná a zuglóiak életminőségét.
A fejlesztéseknek más zuglói területeken – például Rákosrendezőn – örülnének, ugyanakkor úgy tartják, hogy a Városligetnek zöld szabadidős övezetnek kell maradnia.
A Petőfi Csarnokot illetően a kerület vezetője jelezte, hogy az annak helyére tervezett grandiózus épületeket elutasítják, ugyanakkor más létesítményt vagy a felújítást elfogadhatónak tartják.
Nem igaz, hogy csökkenne a zöldterület
Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa az MTI-hez eljuttatott reagálásában sajnálatosnak tartja, hogy a zuglói képviselő-testület “politikai megfontolások alapján hozta meg a Városligettel kapcsolatos politikai nyilatkozatát, és elutasította azt a felvetését, hogy a Városliget zöldterületi fejlesztéseiről szakmai érvek alapján szóló vita folyjon”.
A közlemény szerint a miniszteri biztos az ülésen javasolta, hogy egy héttel halasszák el a Városligetről szóló előterjesztésről a döntést és ez alatt a zuglói polgármesteri hivatal szakértői a Városliget Zrt. szakértőivel együtt tekintsék át a zöldterület fejlesztésével kapcsolatos adatokat és tényeket, “amely alapján egyértelműen világossá válhat a képviselőtestület számára, hogy a Városligetben a Liget Projekt eredményeképpen a zöldterület nőni és gazdagodni fog”.
Baán László szerint “a tények szakmai alapú áttekintése alapján egyértelmű lehetett volna a helyi képviselők számára is, hogy a ma elfogadott előterjesztés kiindulópontja – miszerint a Liget zöldfelülete a fejlesztéseket követően csökkenne – egyértelműen nem igaz”.
A közlemény emlékeztet arra, hogy a Liget Budapest Projektnek köszönhetően a jelenlegi 60-ról – több tízezer négyzetméternyi új felülettel – 65 százalékra nő a Városliget zöldfelületének aránya és mindez úgy fog megtörténni, hogy az évtizedek óta lepusztult növényállomány is megújul.