Belföld

Kicseleznék a kormány rendszerét a pécsi egyetemen

A jelek szerint a Pécsi Tudományegyetemen felfedezték a kancellári rendszer ellenszerét: hamar – más vélemények szerint nem is olyan hamar - kiírtak három rektorhelyettesi, két igazgatói és egy osztályvezetői pozíciót. A kulcsposztokat október elejére betöltik, 3-4 évre, bárki legyen is majd a kancellár.

A Pécsi Tudományegyetem honlapján megszaporodtak az álláshirdetések. Szokatlanul bőséges választék várja az álláskeresőket, az ügyviteli alkalmazottól a laboratóriumi szakasszisztensen és a tanársegéden át egészen a jogi igazgatói, vagy a stratégiai és kapcsolati rektorhelyettesig.

Alaposan szemügyre véve a listát kiderül, hogy több kulcspozíciót is meghirdetett az egyetem. Szeptember 4-étől egy hónapon át várják a jelentkezőket a jogi és oktatási igazgatói, a tudományos és innovációs, az oktatási, valamint a gazdasági, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettesi posztra. A tanári, tanársegédi, szülésznői és asszisztensi álláshirdetések között még egy közbeszerzői osztályvezetői állás is kelleti magát, erre szeptember 26-áig lehet jelentkezni.

Bizonyos tekintetben a lépés nem váratlan, hiszen hivatalosan július elsejével lett újabb ciklus erejéig a PTE rektora Bódis József, a rektori konferencia elnöke, így volt, aki már korábbra várta például a rektorhelyettesi pályázatok kiírását.

A három rektorhelyettes közül kettő új, de alig egy hónapja már bemutatkoztak, úgy, hogy a pályázat még meg sem jelent.

Ha netán nem ők lesznek a befutók, különösen rövid rektorhelyettesi múltat mondhatnak magukénak. Az persze nem biztos, de ha úgy tetszik, nem is valószínű, hogy lesz okuk szomorkodni, a pályázatok leírásánál a két igazgatói és három rektorhelyettesi kulcspozíciónál az egyetem leszögezi: a vele fennálló közalkalmazotti viszony előnyt jelent. Valószínűtlennek tűnik tehát, hogy Bódis József július közepén bemutatja a két új helyettesét, majd pár hónap múlva mégsem ők nyerik majd a pályázatot.

Függetlenül attól, hogy a posztokat új emberek kapják majd, vagy azok tölthetik be, akik korábban, annyi bizonyosnak tűnik: mire a pécsi egyetem kancellárja berendezi az irodáját, a fenti pozíciókat már 3-4 éve újra betöltik.

Utánanéztünk, hogy más egyetemeken is megteltek-e kulcspozíciós állásajánlatokkal a honlapok megfelelő helyei, de a jelek szerint csak Pécsen van ekkora dömping.

Hatalomátvétel az oktatásban?

A Hír24 híradója még június végén készített egy anyagot a kancelláriarendszerről. Abban többek közt az is lehangzott, a ektorok szervezete kockázatosnak tartja a kettős vezetést, az ellenzék szerint a rendszerrel felszámolják az egyetemek autonómiáját.

“Nem politikai komisszárok”

A felsőoktatásért felelős államtitkár június végén egy MTI-s interjúban azt mondta: a kancellári rendszer az állami felsőoktatási intézmények szemszögéből egy új helyzetet jelent majd. A nem állami tulajdonú intézményekben is jelen van a tulajdonos képviselője, és külföldi példák is ezt mutatják.

Palkovics László azt is mondta, nem politikai komisszárokat küldenének a felsőoktatási intézményekbe, szerinte ezt a rendszert nem lehet így értelmezni.

Az egyetemek gazdasági felügyeletére kinevezett kancellárok Palkovics szerint a gazdasági szakértelem eddigi hiányát lesznek hivatottak pótolni. Még jóval a kancellári pályázatok kiírása előtt Orbán Viktor azt nyilatkozta, hogy egy részét már tudja azoknak a személyeknek, akiket ki fog nevezni, de az államtitkár most cáfolta, hogy ez azt jelentené, hogy előre megvannak a pályázatok nyertesei.

A kiválasztási folyamatba viszont az intézményeket nem fogják bevonni, csak annak a meghatározásába, hogy a pályázatban mit várjanak el a kancellártól.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik