Mindenki arra koncentrál, hány százalék a változás a jövedelemadó-táblában. De nem attól lesz nagyobb növekedés, hogy 30, esetleg 27 százalékos a felső adókulcs, vagy kisebb. Úgy szeretnék beállítani az adóterhelést, hogy az minden jövedelemsávban versenyképes foglalkoztatást tegyen lehetővé. Ma ugyanis Szlovákiában, Csehországban vagy Lengyelországban az alacsony képzettségűek alkalmazása olcsóbb, mint Magyarországon – mondta a lapnak Oszkó Péter.
A volt pénzügyminiszter szerint a legnagyobb gond, hogy a kormány tönkretette az alacsony jövedelemkategóriában a versenyképességet, ez az egyik sarokpontja a gazdaság mostani gyenge helyzetének. A skandináv országok újraelosztásban nagyjából ott állnak, ahol Magyarország, ám az újraelosztás nálunk nagyon gyengén működik. Elsőként javítani kell a növekedési pályát, ezzel lehet szép lassan az újraelosztást csökkenteni.
Fotó: Kummer János
Hangsúlyozta: nem a 2010. évi adójóváírás mértékének visszaépítésére tesznek javaslatot, hanem annál jóval mérsékeltebb szintűre. Ennek a célja az, hogy az alsó jövedelemsávban ismét versenyképessé váljon a magyar munkaerő.
Oszkó Péter szerint az áfa és a jövedéki adó mértékével a kormány túllőtt a célon. Az EU más tagállamaiban nincs 25 százaléknál magasabb áfakulcs, józan gazdaságpolitika ennél magasabb szintre nem törekszik – mondta. Hozzátette ugyanakkor, bár a jelenlegi szint csökkentése kívánatos lenne, ám “a költségvetés kifeszítettsége olyan mértékű, hogy valószínűleg nem lehet ezzel kezdeni”.
Az ingatlanadóról azt mondta: a lakáshitelesek törlesztési terheinek változását és a banki hitelportfóliók alakulását látva úgy gondolja, a rendszer az ingatlanadó terhét az elkövetkező néhány évben nem viseli el.