Az új szabályozás szerint augusztus 1-jétől tilos a kutyákat szűkös helyen tartani és az előírtnál rövidebb eszközzel kikötni. Tiltott lett az állatok fülének csonkítása, és mostantól a farokcsonkítás is csak egyhetes korig engedélyezett. A kutya-, macska- és a görénykölyköket pedig mostantól nyolchetes korukig kötelező az anyjukkal tartani. Jövő év január elsejétől pedig négy hónaposnál idősebb kutyáknál kötelező lesz a csip beültetése.
A rendelet értelmében tilos gerinces állatot kör alapú kalitkában vagy gömb alakú akváriumban, és harminc liternél kisebb űrtartalmú térben tartani. A hím sziámi harcos halakra különleges szabályok is vonatkoznak: úgy kell tartani azokat, hogy egymást, illetve a tükörképüket ne láthassák.
Az állatvédelmi bírság alapösszegét a jogsértés körülményeitől függően felszorozzák. Büntetés kiszabásánál a legmagasabb, 10-es szorzót akkor kell alkalmazni, ha valaki az állat életét elfogadható ok nélkül oltotta ki, állatot kínzott vagy az állatot kitette. Ez esetben a bírság összege százötvenezer forint.
Ugyancsak százötvenezres büntetés jár annak, aki állatviadal szervezésében közreműködik vagy állatot emberre uszít.
Ha valaki egyszerre több szabályt is megszeg a fentiek közül, akkor pedig akár több százezer forintos bírságot is fizethet.