A pénzmaradványokkal idén is fenntartható az egészségügy, de a kultúránál az állami támogatás mellett létkérdés a vállalkozók mecenatúrája – foglalja össze Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter interjúját a Világgazdaság.
A lap csütörtöki számában megjelent interjúban arra az elképzelésre, hogy a megaminisztériumról válasszák le az egészségügyet, Réthelyi Miklós azt mondta: nem pártolná ezt a lépést. Az egészségügy számára a másik négy ágazat nem teher, nem kell osztoznia a pénzen, hiszen az Egészségbiztosítási Alap önállóan gazdálkodik – magyarázta a miniszter.
A kórházak eladósodottságáról szólva a tárcavezető elmondta: tavaly is sikerült az adósságot kezelni a különféle maradék pénzekből, és az idei költségvetésben is van egy 15 milliárd forintos tartalékalap, és számolnak a minisztériumi költségvetési fejezetben található tartalékokkal is.
A tárca idei költségvetésében a kormány 39,2 milliárd forintot zárolt, amit igyekeztek feladatarányosan végrehajtani.
A közoktatás nagy gondja Réthelyi Miklós szerint az, hogy 54 ezer tanulói hely betöltetlen a jövő tanévben. Azt a miniszter támogatja, hogy a hátrányosabb helyzetű településeken egy osztályban egy tanár oktasson, kettő pedig foglalkozzon a tanulókkal. A pedagógusok bérét viszont egyelőre annak ellenére sem tudják érdemben emelni, hogy kész az életpályamodell, amely előírja, hogy bizonyos teljesítményhez milyen beosztás és milyen fizetés társul.
A kulturális kérdéseket érintve a miniszter elmondta: az Operaház főigazgatói tisztségét pályázattal lehet betölteni, s ennek “meghirdetése hónapokat igényel.” A színházak kapcsán pedig hangsúlyozta: az állami támogatás nagyon fontos, de ezen a területen a hazai vállalkozói réteg mecenatúrája is létszükséglet.
A távozásáról felröppent hírekre Réthelyi Miklós kijelentette: nem áll szándékában távozni, és az államtitkárok is maradnak.