A felsőoktatás átalakításáról szóló alapelvekben és a közös célokban megállapodott Pokorni Zoltán Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterrel hétfői budapesti megbeszélésükön. Az oktatási bizottság fideszes elnöke közölte: a megállapodás szövegszerű változatát várhatóan még a héten nyilvánosságra hozzák.
Az oktatási államtitkárság tájékoztatása szerint jó esély van arra, hogy egyetértésre jussanak a felek a szakmai kérdésekben. A találkozón szóba került a jövőbeni egyeztetés kérdése. Az egyeztetésre azt követően került sor, hogy vita alakult ki az új felsőoktatási törvény koncepciójáról. A találkozón részt vett Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár, Dux László felsőoktatási helyettes államtitkár, valamint Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője és Béres István szakértő.
Pokorni Zoltán az egyeztetés után közös célként jelölte meg, hogy az új felsőoktatási rendszernek a minőséget kell biztosítania, s olyan szakemberekre van szükség, akik versenyképes tudással bírnak. A felsőoktatás megújítása a cél, hogy a magyar felsőoktatás az európai felsőoktatás fejlődésének fő irányát tartani tudja – emelte ki a Fidesz vezető oktatáspolitikusa.
Pénz+bolognai rendszer
Közös pontként rögzítették a bolognai rendszer fenntartását, a képzési kínálat átalakítását. Ennek részeként a tanárképzésben visszaállna az osztatlan képzés.
A finanszírozás átalakítása kapcsán Pokorni Zoltán azt javasolta, hogy az ne pusztán hallgatóarányos legyen, hanem minőséget támogató elemekkel egészítsék ki. Az államilag finanszírozott hallgatóknál olyan eszközöket kell találni, hogy indokolatlanul hosszú ideig ne vehessék igénybe a közvagyont, az olyan adminisztratív oktatásszervezési szabályokat pedig el kell kerülni, amelyek indokolatlan pazarlást idéznének elő – mondta.
A vidéki felsőoktatási intézményekre vonatkozóan – amelyek közül számos került nehéz helyzetbe – a versenyképes kínálat kialakítását szeretnék megcélozni.