A német Europressedienst által végzett, közel kétszáz emberi erőforrás vezető véleményén alapuló felmérés is megerősítette: a kiválasztásra legnagyobb befolyással lévők szerint is igaz, hogy a csinos külső nagyobb bekerülési és karrieresélyekkel kecsegtet. Akármennyire is igyekeznek a kiválasztást végzők, hogy a jelentkezők szakmai felkészültségére és belső értékeire koncentráljanak, az első benyomás nagyon is erős befolyással van a végső döntésre. Az attraktív, elegáns és ápolt emberek előnyben vannak a kiválasztásnál a többi jelentkezővel szemben – mondja Juhos Andrea karriertanácsadó, a DBM Hungary ügyvezetője.
|
Az önéletrajzokhoz csatolt fénykép szokása Németországból származik, de Magyarországon is egyre népszerűbb. Vannak olyan vállalatok, amelyek álláshirdetéseikben kiemelik, hogy kizárólag fotóval ellátott önéletrajzot fogadnak el. Ez gyakorlatilag egy új szűrő a kiválasztási folyamatban: a felmérés szerint HR-esek 56 százaléka nagy jelentőséget tulajdonít a fényképnek, további 23 százalékuk ráadásul nagyon fontosnak tartja a kiválasztás szempontjából.
Ezek a képek azonban semmit sem árulnak el arról, hogy a jelentkező megfelel-e az állás betöltéséhez szükséges feltételeknek. „Olyan is előfordulhat, hogy a pályázó egy olyan személyre emlékezteti leendő főnökét vagy a HR-est, akihez negatív élményei társulnak. Ilyenkor szinte kizárt, hogy behívják elbeszélgetésre, valószínűleg azonnal félreteszik az önéletrajzát, amit a sok beküldött pályázat miatt könnyen meg is engedhetnek maguknak” – árulta el a FigyelőNetnek egy magát megnevezni nem kívánó fejvadász. „Emiatt szoktuk azt tanácsolni az álláskeresőknek, hogy ha nem kérnek fényképet, ne is csatoljanak az önéletrajzukhoz. Egy túlsúlyos embernek például ez a kiesést jelentheti” – tette még hozzá Juhos Andrea.
Szépeknek áll a világ
A felmérés alapján a HR-esek háromnegyede úgy gondolja, hogy a jó külső adottságokkal megáldott emberek könnyebben meggyőzik a többieket, és jobban el tudják adni magukat. Ennek alapján 68 százalékuk arról is meg van győződve, hogy a „szép” emberek jobb karrieresélyekkel indulnak egy vállalatnál.
A túlsúly jelentősen lerontja az álláskeresők esélyeit. A kövér emberekről a tohonyaságra, lustaságra, akaratgyengeségre, asszociálnak a kiválasztást végzők is. „Automatikusan azt feltételezik róluk, hogy kevésbé terhelhetők, mint társaik – foglalta össze a karriertanácsadó. – Ezért nagy hátránnyal indulnak a felvételnél.”
Magyarországon jelenleg az is előfordulhat, hogy kizárólag azért választanak be egy nőt a vezetők közé, mert csinos. „Ha már a nőknek is képviseltetniük kell magukat a sorainkban, legalább olyanok jöjjenek, akikre jó ránézni” – gondolják a gyengébbik nem esélyegyenlőségének elvét félreértelmező magyar férfiak.
Amivel javítani lehet
Bár az első benyomást nehéz az agyból kitörölni, az első percekben a jelentkező még változtathat a csupán a külső alapján kialakult képen. Egy határozott kézfogás után érdemes az interjúztatóval közvetlen szemkontaktust tartani, egyenesen a szemébe nézni. Ilyen gesztusokkal már jóval többet elárulhatunk belső értékeinkről és tulajdonságainkról.
„Az is nagyon fontos, hogy a jelentkező készüljön fel, és gondolja át, milyen öltözet felel meg a vállalati kultúrának: öltözetét igazítsa az állásinterjún az adott dress code-hoz. Egy bankba például fekete öltöny és fehér ing a nyerő, míg egy szoftverfejlesztő cégnél inkább lazábban érdemes megjelenni” – mondja Juhos Andrea. Az ápoltság is döntő az első benyomás kialakulásánál: majdnem minden HR-es (93 százalék) döntőnek tartja az ápoltságot a kiválasztásnál.
Természetesen azoknak van a legkönnyebb dolguk, akik kapcsolataik révén próbálnak álláshoz jutni. Az ilyen jelölteket másként kezelik a kiválasztást végzők. Ennek az a magyarázata, hogy az őket beajánlók nem a külső megjelenésükre hivatkoznak, amikor az alkalmasságukat igyekeznek bebizonyítani. Ez inkább nevetségesen hangzana.
Szakáll nélkül
A németországi munkaadók különösen ódzkodnak a szakálltól. A válaszadók hetven százaléka nem szimpatizál a szakállas jelentkezőkkel. A szakállról ugyanis a tanárok és a kioktatás, vagy a művészek és a megbízhatatlanság jut az emberek eszébe. Úgy tűnik, nemcsak Európában társítanak a karriert hátráltató tulajdonságokat a szakállhoz. Az Egyesült Államokban több álláskeresési weboldalon sem tanácsolják a szakáll viselését. A bajusz ezzel szemben már megengedett.