Gazdaság

Technikai hiba miállt állt le a New York-i tőzsde

tozsde(210x140).jpg (Array)
tozsde(210x140).jpg (Array)

Úgy döntöttek, inkább felfüggesztik a kereskedést a a New York-i tőzsdén.

Ahogyan mi is beszámoltunk róla, minden részvény kereskedése leállt helyi idő szerint 11 óra 32 perckor a New York-i tőzsdén. Akkor még mélyen hallgattak az okokról, képviselőik nem kívánták kommentálni az eseményt.

A Wall Street Journal szerint néhány jegyzett értékpapírral más tőzsdéken gond nélkül kereskedtek, a lekapcsolásra technikai okok miatt volt szükség.

Nincs jele annak, hogy kibertámadások állnának az Egyesült Államokban szerdán történt jelentős rendszerleállások mögött, amelyek a New York-i értéktőzsdét és a United Airlines légitársaságot érintették – közölte az amerikai belbiztonsági minisztérium.

A United Airlines gépei szerdán reggel több mint egy órán át nem tudtak felszállni a vállalat informatikai rendszereinek leállása miatt. A probléma világszerte mintegy 4900 járatot érintett, és bár a rendszer szerdán délelőtt helyreállt, az egyórás leállás vélhetően csütörtökön is fennakadásokat fog majd okozni a légi közlekedésben az okozott késések és logisztikai problémák miatt. A cég gépeinek leszállását nem akadályozta a rendszerhiba, azonban a leérkezett repülők földi fogadásában okozott fennakadások miatt egyes járatok utasai háromnegyed órát voltak kénytelen várakozni, mire leszállhattak a gépről. Az induló gépekre pedig helyenként kézzel voltak kénytelenek beszállókártyákat kiállítani a United Airlines munkatársai.

Néhány órával később, helyi idő szerint 11.32-kor a New York-i értéktőzsde felfüggesztette a kereskedést egy “belső technikai problémára” hivatkozva. A leállás nem befolyásolja a New York-i tőzsdén (NYSE) jegyzett részvények forgalmát más tőzsdéken. A CNN hírcsatorna értesülései szerint már a kereskedés kezdete előtt voltak jelei a problémáknak: a tőzsde vezetése jelezte a brókereknek, hogy több mint kétszáz részvényt technikai okokból nem adhatnak és vehetnek a nap folyamán.

A CNN kérdésére a belbiztonsági minisztérium közölte, “jelenleg nincs jele annak, hogy rosszindulatú tevékenység” okozta volna a hibákat. Az NBC hírtelevízió pedig kormányzati forrásokból úgy értesült, hogy a két rendszerhiba között semmi összefüggés nincs.

A United Airlines saját első vizsgálata szintén úgy ítélte meg, hogy nem külső támadás okozta a rendszerhibát, és a New York-i tőzsdét üzemeltető cég is arról számolt be, hogy belső problémák, nem pedig kibertámadás áll a leállás mögött.

A légitársaság és a tőzsde mellett a The Wall Street Journal üzleti lap hírportálja is technikai gondokkal küzdött szerdán, bár a honlapot csökkentett módban hamar újraindították.

Újraindult

Kevesebb mint egy órával a szerdai zárás előtt újraindult a kereskedés a New York-i értéktőzsdén, miután egy technikai hiba miatt korábban három és fél órára leállt az értékpapírok adásvétele.

A New York-i tőzsde (NYSE) helyi idő szerint 11.32-kor függesztette fel a kereskedést egy “belső technikai problémára” hivatkozva. A leállás nem befolyásolta a New York-i tőzsdén (NYSE) jegyzett részvények forgalmát más tőzsdéken. Elemzők arra is emlékeztettek, hogy manapság már nem olyan jelentős az NYSE szerepe mint korábban volt, az előző hónapban az amerikai részvénykereskedés 13,4, a keddi napon pedig 12,5 százalékát bonyolították a New York-i tőzsdén.

A leállás előtt a tőzsde mínuszban volt a kínai részvényárfolyamok tartós és jelentős esésével, illetve a görögországi helyzettel kapcsolatos aggodalmak miatt.

Mind a tőzsdét üzemeltető cég, mind az amerikai belbiztonsági minisztérium azt közölte, hogy a problémát nem kibertámadás okozta. Amerikai megfigyelők arra gyanakodnak, hogy egy szerdán újonnan bevezetett szoftver állhat a súlyos leállás hátterében.

A CNN hírcsatorna értesülései szerint már a kereskedés kezdete előtt voltak jelei a problémáknak: a tőzsde vezetése jelezte a brókereknek, hogy több mint kétszáz részvényt technikai okokból nem adhatnak és vehetnek a nap folyamán.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik