Nagyon nehéz, de végül nagyon sikeres tárgyalássorozat végére kerül pont a megegyezéssel, amelynek középpontjában olyan egyezség áll, amellyel a bankrendszer, az ügyfelek és a kormány megosztja a terhet, a megállapodásba belépők törlesztőrészlete 30-35 százalékkal csökkenhet – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az aláírást követően csütörtökön a Parlamentben.
Matolcsy György kijelentette, hogy a dokumentumban foglalt intézkedések a magyar gazdaságtörténet eddigi egyik legnehezebb pillanatában szándékoznak segíteni a mintegy 1 millió devizahiteles magyar családon. Megállapodtak, hogy a végtörlesztést választók rögzített árfolyamon túli terheit egyharmad arányban az állam, kétharmad arányban a bankszektor vállalja.
A megállapodás kitér a végtörlesztéssel kapcsolatos szabályokra, a 90 napon túli törlesztés feltételeire és a bankokkal történő megegyezésre is.
900 milliárdos tehercsökkenés
A kormány és a bankszövetség között létrejött megállapodás 5 évre szól és az öt év alatt 900 milliárd forinttal csökken a devizahitelesek terhe, amelynek kétharmadát a bankok, egyharmadát a kormány viseli – mondta Matolcsy György.
A megállapodásnak köszönhetően jövőre a pozitív tartományban maradhat a GDP-változás – mondta Matolcsy.
Az államnak 300, a bankszektornak 600 milliárd forint terhet jelent – tette hozzá. A kormány hozzájárulása a bankadón keresztül valósul meg, abból leírható a bankok végtörlesztési terhe.
Patai Mihály a Magyar Bankszövetség elnöke elmondta: a kormány számára a devizahitelek ügye társadalmi problémát jelentett, ezért kiemelkedően fontos a megállapodás.
A kormány és a bankszövetség alapvető gazdaságpolitikai kérdéseket azonos módon ítélt meg – közölte Patai Mihály.