Orbán Viktor miniszterelnök szerint lényegében elhárultak az akadályok a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatandó hivatalos tárgyalások megkezdése elől. José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel kedden Brüsszelben folytatott találkozója után a kormányfő bejelentette, az EU végrehajtó testülete szerdán tárgyal azokról a kérdésekről, amelyek Magyarországgal összefüggésben állnak. “Nagyon közel kerültünk ahhoz, hogy lényegében áttörést érhessünk el. Ez napok, legfeljebb hetek kérdése” – fogalmazott Orbán Viktor magyar újságíróknak a találkozó után nyilatkozva. Az év eleje óta megoldott kérdések ügye messze felülmúlja a még meg nem oldott ügyekét – tette hozzá. A magyar miniszterelnök késő délelőtt, a brüsszeli bizottság korábbi közlése szerint informális megbeszélésre érkezett az uniós végrehajtó testület elnökéhez, a két fél között “nyitva lévő ügyek állásának áttekintésére”.
Orbán: nincs veszélyben a bírói függetlenség
Orbán Viktor miniszterelnök egyebek között arról biztosította az európai bizottsági elnököt, hogy a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét semmi sem veszélyezteti. Szerinte a Velencei Bizottság által javasolt azon lépéseket, amelyeket a kormány már elfogadott, gyorsan és egészében végre is hajtja.
A Magyar Nemzeti Bank ügyében a kormányfő azt jelezte a bizottsági elnöknek, hogy a kormány gyorsan meghozza az eddig megküldött megoldási javaslatoknak megfelelő intézkedéseket, az Európai Központi Bankkal pedig folytatja a “biztató előrehaladást mutató” konzultációt az általa felvetett kérdésekről. Az adatvédelmi hivatallal és a bírák nyugdíjazásával kapcsolatban a magyar közlés szerint a vitás kérdések többsége sikeresen lezárult, már csak két jogvita maradt, a kormány ezekkel kapcsolatban “tudomásul veszi, ha azok lezárására az Európai Bíróság eljárásában kerül sor”.
Az Európai Bizottság hivatalos közleménye szerint a testület elnöke üdvözölte Orbán Viktor miniszterelnöknek azt a személyes állásfoglalását, hogy Magyarországon gyorsan és teljes egészében átültetik a gyakorlatba a Magyar Nemzeti Bank függetlenségére vonatkozóan bejelentett intézkedéseket.
Szerdán dönthetnek
A biztosi testület szerdán készül dönteni arról, mik legyenek a következő lépések a Magyarországot érintő kötelezettségszegési eljárásokban, illetve az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos aggodalmait illetően. A Bizottság ezzel megfelel annak az ígéretének, hogy gyorsan megadja a választ a legutóbbi, április eleji magyar reakciókra – írja a Bruxinfo. Azt nem tudni, mely kérdésekeben szüntetik meg esetleg az eljárást, illetve melyeket léptetnek a harmadik szakaszba, visznek bíróság elé.
Az Európai Bizottság év elején három kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen. Ezek közül kettő március elején a második szakaszba lépett. Megerősített aggályaira a kormány határidő előtt válaszolt, így most ismét a Barroso-vezette testületen a sor, hogy döntsön az eljárások leállításáról vagy folytatásáról. Utóbbi esetben a luxembourgi bíróság hozhat döntést.
Zajlik még Brüsszelben azoknak a legutóbbi magyar válaszoknak az értékelése is, amelyeket a kormány nem a jogsértési eljárások keretében, hanem azokon kívül álló témákban, például a médiatörvénnyel kapcsolatban küldött a bizottságnak.
A kormányfő az Európai Politikai Központ (European Policy Centre, EPC) nevű elemző műhely rendezvényén tartott előadásában hétfőn kifejtette: az Európai Bizottsággal továbbra is vitája van Magyarországnak az adatvédelmi intézményrendszerrel, a jegybankelnöki fizetéssel, illetve a bírák nyugdíjba vonulásával kapcsolatban, és ezek a kérdések szerinte könnyen kiköthetnek a luxembourgi székhelyű bíróságon. Hozzátette, hogy az év elején indított eljárásokban felmerült számos kérdésben ugyanakkor sikerült megegyezni, illetve a kormány orvosolta a bizottság kifogásait.
Az EU nem tágít
Lapunknak nyilatkozó magas rangú brüsszeli források továbbra is értetlenül állnak a magyar kormány hozzáállása előtt. Mint mondták, világos, hogy amíg a jegybanktörvény, valamint a bíróság függetlensége kapcsán megfogalmazott aggályaikra nem kapnak megnyugtató válaszokat, addig nem lehet előrelépés az EU/IMF hitelcsomag ügyében. Ráadásul a Bizottság további törvényeket is vizsgál, amelyek újabb eljárásokat vonhatnak maguk után.
Az kétségtelen, hogy az Európai Bizottságban rendkívüli figyelem övezi Magyarországot. Mint egy brüsszeli forrásunk fogalmazott, valóban példátlan az a hangulat, amely hazánkat kint körbeveszi. Mint több uniós tisztviselő is elmondta, nem értik a magyar kormány viselkedését, hiszen egyértelmű, hogy az országnak szüksége van az EU és az IMF által nyújtott hitelre. Az elmúlt hónapokban ráadásul az ország reputációja jelentősen lecsökkent, lényegében lehetetlen a magyar érdekek mellett lobbizni, mert már senki sem áll mellénk.
A jelenlegi állás szerint az ügyek tovább húzódnak, ami azt jelenti, hogy még mindig nem kap Magyarország időpontot az IMF-től. Így legkorábban nyárra lehet megállapodás a pénzügyi segítségről.