Gazdaság

Bérmegállapodás: ha nem tudnak megélni az emberek, az egész gazdaság bajban lesz

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Hároméves bérmegállapodást írt alá a kormány a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletekkel, amely alapján 2027-re a jelenlegihez képest 40 százalékkal nőhet a minimálbér, amennyiben a kiemelt gazdasági mutatók úgy alakulnak, ahogy tervezték. Jövőre 9 százalékkal emelkedhet a minimálbér. Sok vagy kevés? Siker, vagy inkább erős kompromisszum? A dolgozók és a vállalkozók érdekképviselőit kérdeztük.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke szerint ha

  • sikerül tartani a bérmegállapodásban rögzített célszámokat, és
  • megvalósul a következő három évben az évi átlagos 12 százalékos, összeségében 40 százalékos minimálbér-emelés, valamint
  • 2027-re a minimálbér eléri a várható rendszeres bruttó átlagkereset felét, megfelelve az európai minimálbérről szóló irányelvnek,

azzal nem lehet elégedetlennek lenni. Viszont Zlati Róbert arra is emlékeztetett, hogy a szakszervezetek eredetileg 15 százalékos emelést szorgalmaztak a minimálbérnél jövőre – innen nézve mondta, hogy erős kompromisszum a megállapodás.

A bérmegállapodás kompromisszum volt, senki nem elégedett teljesen – kapcsolódott be a beszélgetésbe a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Perlusz László úgy látja, elmentek a falig, de ha az ambiciózus számok (a táblázatba foglalt gdp-növekedés, átlagkereset-növekedés, infláció) teljesülnek, akkor szerinte kitermelhető a legkisebb bérek emelése, és a bértorlódás kiküszöbölésének költsége is.

Ha viszont a tényértékek 1 százaléknál többel térnek el a tervezettől, akkor korrekcióra lesz szükség, ahogy ezt a bérmegállapodásban rögzítették is – tette hozzá.

A szochócsökkentés is kompromisszumos lett

A megállapodás szerint

  • azokra a bérekre, amelyek az előző évben nem érték el a következő évi minimálbért, csak az előző évi minimálbér után kell megfizetni a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót (szochót).

Tehát jövőre azokra a bérekre, amelyek 2024-ben nem érték el a 2025-ös minimálbért (bruttó 290 800 forint) csak az idei minimálbér (bruttó 266 800 forint) után kell megfizetniük a munkáltatóknak a szociális hozzájárulási adót, és így tovább, 2027-ig. Számításunk szerint jövőre maximum fejenként havi 3120 forint megtakarítást jelenthet a szochókedvezmény (ha idén pont minimálbért keresett a dolgozó). Azonban a havi pár ezer (3120; 4914; 5980) forintos kedvezménnyel együtt is évről évre nőnek a munkáltatók költségei, jövőre például 24 ezer forinttal, aztán további 40 920 forinttal, majd még 50 914 forinttal fejenként és havonta.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik