Folyamatos konzultáció van az államnyelvhasználati törvény ügyében a magyar és a szlovák külügyminisztérium között – közölte Paczolay Máté külügyi szóvivő az MTI-vel, szerdán. Hozzátette, Szijjártó Péter külügyminiszter jövő héten két fontos tárgyalást is folytat szlovák partnereivel.
A magyar külügyminiszter jövő hét hétfőn Pozsonyba utazik, ahol Peter Žiga szlovák parlamenti házelnökkel találkozik, majd rá három napra, csütörtökön, már Juraj Blanár szlovák külügyminisztert fogadja Budapesten – tette hozzá a külügyi szóvivő.
Október elején jelentek meg az első hírek arról, hogy a jobboldali radikális Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által jelölt kulturális miniszter, Martina Šimkovičová szigorítaná északi szomszédunknál az államnyelvről szóló törvényt. Ezzel kapcsolatban a szlovák kulturális tárca ekkor úgy kommunikált, hogy az új nyelvtörvény célja a szlovák államnyelv státuszának megszilárdítása és ennek a hatékony állami felügyelete lenne, mivel a hatályos jogszabály egyes rendelkezéseit „rendszeresen megszegték, a bírságok pedig enyhék, a hatóságok hatásköre korlátozott”.
A szlovákai Napunk megszerezte a kulturális minisztérium törvényjavaslatát, ez alapján pedig drasztikus változások várhatók a magyar nyelv használatában. A lap által megszerzett dokumentum szerint, például, földrajzi nevek fetüntetésénél a jövőben a szlovák nyelvű változatnak mindig az első helyen kell szerepelnie és nem lehet kisebb vagy kevésbé jól látható, mint a kisebbségi verzió. Ha elfogadják a javaslatot, a magyar iskolákban már nem lesz kötelező kétnyelvűen vezetni a dokumentációt. Nem törölnék el ugyanakkor ennek a lehetőségét, az intézmények kezébe adnák a döntést ezzel kapcsolatban.
A köztéri feliratokon és a reklámokban nemcsak első helyen kellene szerepelnie a szlovák verziónak, hanem azt is meghatároznák, hogy nagyobb betűkkel is kellene azt feltüntetni és legalább annyira jól láthatónak kellene lennie, mint a kisebbségi nyelvűnek.
A törvényjavaslat talán legmeredekebb pontja ezzel együtt az, hogy gyakorlatilag megtiltanák a magyar (és más, szlováktól eltérő nyelvek) használatát a nyilvánosság bizonyos területein.