Nagyvilág

A nap, amikor kiderült, hogy a magyar békepártiságnak nincs értelmiségi verziója

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

Vannak ma olyan politikusok az Európai Unión belül, sőt, kifejezetten ebben a régióban, akik zavarossá próbálják tenni a közbeszédet Ukrajnával kapcsolatban. Nem a megszállót, hanem a megszállottat vádolják a háborúval. Nem Putyin hataloméhségét, hanem Ukrajna vágyát a szabadságért. Csak annyit akarok kérdezni tőlük: felelőssé tennék-e Magyarországot az 1956-os szovjet invázióért? És a cseheket 1968-ért?

– mondta Ursula von der Leyen abban a nyitóbeszédben, amellyel elindította a Globsec nevű biztonsági konferenciát Prágában. Az idézet, amely a beszéd elején hangzott el, elég egyértelmű utalás volt a magyar kormány számára.

Sokat elárul Közép-Európa helyzetéről, hogy Von der Leyen itt mondta el első nagy beszédét az újraválasztása után. Az Európai Bizottság láthatóan kisimult, felszabadult elnöke mostanra minden olyan akadályt leküzdött, amely a tagországok részéről nyomást helyezhetett rá. A tanácsban újrajelölték a bizottság élére, amit a parlament is jóváhagyott. A tagállamok túlnyomó többsége tudatta vele, kit szeretne az új Európai Bizottság tagjaként látni. Ami még hátravan, az a teljes bizottság megszavazása, de ebben az ügyben nem a tagállamok vezetőit, hanem az Európai Parlamentet kell meggyőznie.

Von der Leyen a beszédében kifejezetten felemelte Közép-Európát. Az európai szolidaritás dobogó szívének nevezte, és elmondta, milyen jelentős befektetések érkeztek a régióba a csehektől, és mennyire dinamikus gazdasága az uniónak Lengyelország.

Mohos Márton / 24.hu

Közben viszont az is sokat elmond Közép-Európáról, hogy a Globsec 2024-es konferenciáját Prágában tartották Pozsony helyett. A Globsec alapvetően egy évente megrendezett biztonsági fórum, amelyre politikusokat, katonákat, elemzőket hívnak meg beszélni. Csak másodsorban think-tank, olyan intézet, amely közpolitikai javaslatokat dolgoz ki. A központja az indulás óta Pozsonyban volt, ahol eddig nem hogy megtűrték, de támogatták is a működését az egymást váltó kormányok. Egészen Robert Fico visszatéréséig. Fico szinte háborút hirdetett a Globsec ellen, amelynek új otthont kellett keresnie. Az új otthon pedig Prága lett.

Miközben a Globsec egyre nagyobb lett, egyre nagyobb nevekkel, nem csupán Fico kormányával romlott meg a kapcsolata, hanem Orbán Viktoréval is. A közép-európai országok többnyire legalább külügyminiszteri szinten képviselik magukat a konferencián, és ezt pár évvel ezelőttig még Magyarország is tartotta. Mostanra viszont Szijjártó Péter is inkább Szentpétervárat választotta, a magyar kormányt pedig egyedül Orbán Balázs képviselte a konferencia egyik paneljében.

A miniszterelnök politikai igazgatója pedig eleve úgy indította a napját, hogy Ursula von der Leyen beszédét hallva paprikás lett a hangulata.

LÉPJ BE A FOLYTATÁSHOZ!
Változunk. Csatlakozz hozzánk! Regisztrált olvasóink mostantól exkluzív hírleveleket, cikkeket olvashatnak, mint ez is. És ez csak a kezdet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik