A dinoszauruszoknál is ősibb tengeri szörnyhöz tartozott az a gerinccsigolya, amelyre Új-Zéland egyik szigetén bukkantak rá a kutatók – írja az IFLScience. Az állat egy notoszaurusz nevű vízi hüllő volt, amely a róla készült tanulmány szerint mintegy 246 millió éve élhetett.
A lelet maga nem új, még 1978-ben találták meg, azonban csak a most elvégzett vizsgálatok tudták feltárni eredetét.
A fosszília többek között azért különleges, mert csaknem 40 millió évvel idősebb, mint a legősibb vízi hüllőhöz tartozó lelet, amelyet ezelőtt a déli féltekén találtak.
Ezek az állatok a Panthalassza nevű világóceánban éltek, amely egykor körbeölelte a Pangea szuperkontinenst. A mai Új-Zéland ekkor a kontinens déli sarkvidéki részét képezte, ezért meglepő volt, hogy itt notoszauruszfosszíliát találtak. A korábbi ismereteink szerint ezek a hüllők ugyanis főként a Panthalassza északi régióiban éltek.
A mostani felfedezés fényében a szakértők úgy gondolják, hogy a notoszauruszok először az Egyenlítő közelében jelentek meg, később viszont a hőmérséklet emelkedése miatt északi és déli irányba is elkezdtek vándorolni. A dinoszauruszok korának kezdetén szélsőséges globális felmelegedés zajlott a Földön, emiatt költözhettek az Egyenlítőtől egészen a déli sarkvidékik a notoszauruszok.