Az államcsődöt elkerültük, de ez nem sokon múlott
– mondta a Portfolio Checklist podcast-adásában Zsiday Viktor, aki felemlegette, hogy mások mellett ezt az MNB is elismerte. Az elemző kérdésre válaszolva ötös skálán kettesre értékelte az előző két év gazdaságpolitikai intézkedéseit.
Arra a kérdésre, hogy vajon pénzügyminiszterként vagy gazdasági miniszterként volt nehezebb az elmúlt két évben ténykedni, Zsiday a harmadik gazdaságpolitikai ágat, az MNB-elnököt választotta.
A Nemzetgazdasági Minisztériumot inkább víziógyártónak látja, aminek jó hangulatot kell csinálnia, mert annak önmegvalósító ereje lehet. Ha mindenki elhiszi ugyanis, hogy minden rendben, akkor költenek az emberek, beruháznak a vállalatok.
– fogalmazott.
Ezzel párhuzamosan a Pénzügyminisztériumnál az elmúlt két évben sokszor nem nagyon jöttek ki a számok, az MNB-ről viszont azt mondta: sok hibát követtek el, de 2022 végén rájöttek, hogy elég nagy a baj, onnantól jól végezték a dolgukat, jelentősen hozzájárultak az inflációs sokk letöréséhez.
Ezzel kapcsolatban ugyanakkor megfogalmazott kritikát is: szerinte ugyanis ha jövőre valóban tartósan be akarnák szorítani az inflációs célsávba a pénzromlás mértékét, azt a jelenlegi bérkiáramlás mellett csak erősödő forinttal lehetne megtenni.
Az elemző egyébként úgy véli, hogyha 2025-ben megint [jelentősen] emelni fogják a minimálbért és az állami béreket – utóbbi a versenyszektor fizetéseire is hatással lesz –, akkor
Zsiday szerint a magyar gazdaságpolitika irányítói úgy gondolják, hogy a külső bajok elmúltával Magyarország visszatérhet egy magas növekedésű pályára, ám ezzel kapcsolatban neki jelentős kétségei vannak:
- úgy becsüli, az évtized végéig az éves átlagos növekedésünk nem lesz 2 százaléknál nagyobb,
- az is előfordulhat hogy mindössze 1 százalékos lesz
Ebbe szerinte egyébként
(Mint nemrég megírtuk, az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a bécsi Nemzetközi Gazdaság-összehasonlító Intézet legfrissebb előrejelzése szerint jövőre már 3,1 százalékkal nőhet a gazdaság Magyarországon, míg az MNB-nél 3,5 és 4,5 százalék közötti növekedést várnak 2025-re.)
Honnan jöhet pofon?
Zsiday szerint a legnagyobb kockázat a magyar gazdaság szempontjából a következő időszakban, hogy jön-e globális recesszió, vagy akárcsak az Egyesült Államok gazdasága elkezd-e zsugorodni.
Szerinte ugyanis, ha az USA-ban beüt egy recesszió, azt az egyébként is gyenge Európa valószínűleg nem nagyon fogja bírni, Kína pedig amúgy sincs jó bőrben.