A 2010 augusztusában ötezer képpel elindult Fortepan internetes fotógyűjtemény az induláskor még nem tartalmazott a képekről leírásokat. Ekkor még beláthatónak is tűnt sorban lapozgatva átnézni az időrendbe listázott képfolyamot, de az egyre nagyobbra duzzadó archívumot hamar muszáj volt kereshetővé tenni. A Fortepan ebben is a közösségi kútfőre hagyatkozik, mint oly sok másban, és a Fortepan megfejtések című fórumon zajló, gyakran kalandos helyszín- és személymegfejtések mellett már jóideje kulcsszavakat is hozzá lehet adni a képekhez a weboldalon, közvetlenül az egyes fotók mellett.
A címkézés lényege, hogy a képeken látható járművek, ruhák, üzletek, berendezési tárgyak, jellemző mozzanatok azonosításával minél sokoldalúbban rá lehessen keresni a fényképekre. Nagy örömünkre egy-egy szakterület beható ismerői is rendszeresen részt vesznek a címkézési folyamatban, amelynek során ugyan szükséges kompromisszumokat kötni, de a végeredmény így is lenyűgöző, amelyre kiváló példa a különböző népviseletek címkézése.
A címkézés, más nevén kulcsszavazás előtt érdemes elolvasni a Fortepan rövid címkézési útmutatójában dr. Négyesi Pál szerkesztő tanácsait, aki az olvasók által javasolt címkéket publikálás előtt jóváhagyja. A kereshetőség és a relevancia jegyében ugyanis muszáj mérlegelni, hogy egy képszélen belógó kerékpár vagy a távolban elhaladó, elmosódottan látszó autóbusz azonosítása mennyire járul hozzá a kép leírásához és ezáltal a könnyebb visszakereshetőséghez.
Most 192 ezer fénykép szerepel a Fortepanon, ebből 35 ezer olyan van, amely még egyáltalán nincs kulcsszavazva. Persze sok olyan akad azért ezek között, amelyeknek a készítési helyszínét ismerjük, vagy a leírásukban található információ arról, hogy milyen eseményt, esetleg kit látunk a képen, és a Zichy család, mint adományozó is eligazító plusz információ lehet. De a 192 ezer fénykép 4/5-éhez vannak kulcsszavak rendelve, azaz 157 ezer fotóra már eddig is több 100 ezres nagyságrendnyi címke került a lelkes olvasók közösségének hála!
A Fortepanon jelenleg 10 714-féle kulcsszó van használatban, amelyhez bármikor lehet újakat javasolni, nem egy kötött szólistából lehet csak választani. Címkézés során azért érdemes figyelni a rendszer által felajánlott kulcsszavakat, hiszen például a szinonimák kiszűrésével elég sok plusz munkát lehet megspórolni a szerkesztőknek – például, ha valaki elkezdi begépelni a bicikli szót, a rendszer felajánlja a kerékpárt.
Jogosan merülhet fel a kérdés, miért nem automatizálja a Fortepan ezt a folyamatot. A mesterséges intelligenciát használó szoftverek valóban egyre jobban működnek, talán el is érjük majd azt a szintet, hogy teljesen megbízhatók lesznek, de egyelőre túl sok olyan példát látni, amikor hibázik az algoritmus, és a rengeteg, sokszor nem feltétlenül hibás, de irreleváns kulcsszóból nagyon nehéz kiszűrni a helytelen keresést adó címkéket.
Néha felmerül kritikaként a Fortepan publikálási gyakorlatával szemben, hogy kellő információ és kontextus nélkül teszi közzé a fotókat. A cikkben láthatókhoz hasonló fényképek esetén gyakran semmilyen információ nem tudható a fotóról, néha még az adományozó sem, csak egy becsült készítési dátum. A Fortepan csapata mégis abban hisz, hogy a fénykép mindenféleképpen értéket képvisel, és leginkább akkor, ha bárki számára korlátozások nélkül hozzáférhető az elérhető legjobb minőségben – mert gyakran derül ki, hogy a részletek nagyon fontosak. Természetesen valóban szerencsés, ha minél több, lehetőség szerint ellenőrzött, úgynevezett metaadat, azaz a képhez kapcsolódó információ elérhető egy fénykép esetében, de kár lenne ezért olyan fényképek „kezét” elengedni, amelyek mondjuk lomtalanításból kerülnek elő, vagy az unoka találja meg a rég elhunyt nagypapa képeit a padláson, és már senki nem él, aki tudna a fotókról közelebbit. Sokszor éppen a közösségi kútfő az, amelyik hozzá tudja adni azt a metainformációt egy fényképhez, amely aztán szélesebb körben használhatóvá, jobban értelmezhetővé teheti a fotót.
Ha segítene növelni az egyik legnagyobb hazai online fotóarchívumban szereplő fotók kereshetőségét, és ezáltal könnyebben hozzáférhetővé tenné XX. századi közös vizuális emlékezetünket bárki számára, akkor címkézzen a cikkben találhatókhoz hasonlóan kulcsszó nélküli XX. századi fotókat a Fortepanon! Ezen a linken megtalálja az összes címke nélküli Fortepan-fotót, a javasolt kulcsszavakat pedig közvetlenül a kép mellett meg is adhatja.
Írta és a képeket válogatta: Virágvölgyi István
A Heti Fortepan blog a Capa Központ szakmai együttműködésével valósul meg. Az eredeti cikk ezen a linken található: https://hetifortepan.capacenter.hu/kulcsszavazas
Ha van olyan családi fotója, amit felajánlana a Fortepan számára, akkor írjon a fortepan@gmail.com e-mail címre!