A magyar válogatott pénteken elutazik Dániába, ahol a hétvégén elkezdődik a 11. férfi-Európa-bajnokság. A mieink, ahogyan azt korábbi összefoglalónkban már jeleztük, pokolian erős csoportba kerültek, hiszen a spanyolokkal, az izlandiakkal és a norvégekkel kell küzdeni a továbbjutó három hely valamelyikéért.
A kézilabda szövetség csütörtöki sajtótájékoztatóján nem volt drámai a hangulat, holott a sérülések és a pillanatnyi forma után (a Provident-kupa nem volt „jó döntés”, pontosabban a csehek és a lengyelek is megverték a magyar válogatottat) többen azt gondolták: nagy sóhajok jellemzik majd az utazás előtti órákat.
Nem így van: a szövetségi kapitány képletesen is felemelt fejjel, büszkén vág neki a küzdelemnek, és mint mindig, a magyar csapat játékosa is vele tartanak ebben a küldetésben. Hát, persze, hogy vele tartanak. Ezért szeretjük a srácokat.
„Nincs helye az előre mentegetőzésnek és az utólagos magyarázkodásnak sem, ezért jobb leszögezni a tényeket” – kezdte Mocsai Lajos monológját a sajtótájékoztatón. „Összesen hat válogatott van a világon, amely az utóbbi öt évben minden világversenyen ott volt, az egyik a magyar csapat. Olyan tradicionális kézilabdanemzeteknek sem sikerült mindez, mint Németország vagy Oroszország. Az olimpia előtti időszakban 132 napot tudott együtt készülni a magyar válogatott, most a spanyolok elleni novemberi meccsünk előtt egy hetet, valamint a Bahrein elleni mérkőzések környékén két hetet” – így a kapitány, utalva az Eb-re hangolódás nehézségeire.
Mocsai Lajos és Ilyés Ferenc
Fotó: MTI
„A szövetség az 1-8. helyek valamelyikének megszerzését tűzte ki célul számunkra. Ez rendkívül magas elvárás, ambiciózus elképzelés, de mi mindent megteszünk ezért. Csak egy jelzésértékű adat: a norvégek 4 ezer jegy lefoglalásánál járnak az ellenünk folytatott mérkőzésre. Páratlan összecsapás lesz, ahol szinte egész Skandinávia ellen kell majd küzdenünk. Hozzá kell tenni: a vb-selejtezők sorsolása szempontjából egyáltalán nem mindegy, hányadik helyen végzünk az Európa-bajnokságon. Ha nem jutunk tovább a csoportból, nagyon kemény lenne az utunk a vb-re” – világított rá a kapitány.
Mocsai Lajos emlékeztetett: az olimpia előtt és most is tíz klubból verbuválódott össze a keret, de amíg két éve kilencen is a Veszprémben játszottak, most ez a szám csak három. Szétszóródtak a játékosok, és ez a kapitány szerint nem jó. Nincs egységes szisztéma, a játékosok nem tudnak egy környezetben készülni a világversenyre.
A kapitány reagált azokra a hangokra is, amely fiatalítást követeltek tőle, beáldozván ezzel az Európa-bajnokságot az eredményességet tekintve.
„Ez a 17. világversenyem. A magyar válogatott soha nem vágott neki egy nagy tornának úgy, hogy ne próbálta volna meg a legjobb eredmény elérni. Minden eseménynek óriási a tétje, nincs arra lehetőség, hogy kísérletezzünk. Becsapják a közvéleményt azok, akik ennek az ellenkezőjét állítják, az pedig még károsabb, ha ezek a vélemények meg is jelennek” – mondta határozottan Mocsai Lajos.
„Azok számítanak, akik itt vannak, azok jelentik a magyar válogatottat, akik elutaznak a tornára. Mi büszkék vagyunk, és nagyon örülünk, hogy ott lehetünk ezen az Európa-bajnokságon. Óriási próba előtt állunk, fantasztikus kihívás vár ránk, szeretnénk megfelelni az elvárásoknak” – utalt a kapitány arra, hogy rendre Nagy László hiányával traktálták az elmúlt napokban.
Ilyés Ferenc lesz a magyar csapat kapitánya. A Szeged játékosa betöltötte már korábban ezt a posztot, most – ahogyan elmondta -, a csapat véleményét kérte ki az ügyben, és a társaság egyhangúlag állt ki mellette. Ehhez az is kellett, hogy a kapitány, Harsányi Gergely ne utazzon el a kerettel Dániába. A szélső egyeztetett a kapitánnyal, aki elfogadta a játékos kérését. Hogy mi az ok? Nos, Harsányi és felesége gyermeket várnak, a napokban születhet meg a kis utód.
Ilyés is megemlítette a Nagy-ügyet: „Mikor kiderült, hogy nem utazhat velünk, a csapat összeült, és megbeszélte, hogy a kérdést lezárja. Ez így is történt, beleértve a szakmai stábot is. Nagyon sajnáljuk, hogy szinte azóta is csak ezzel foglakozik a sajtó. Igaz, hogy nagyon nehéz csoportban vagyunk, de reális cél lehet az első nyolc hely valamelyikének megszerzése, és mi ezért mindent meg is fogunk tenni” – mondta „Feca”.
Egy-két fontos információ: a magyar válogatott mérkőzései az m1 közvetíti majd, az összes többi találkozót a Sport 1.
A tornán bármikor lehet a keretben cserélni három alkalommal, a magyar válogatott kapitánya 16 játékost nevezett az Eb-re. A magyar csapat a B csoportban küzd, ha továbblép, akkor az A csoport továbbjutóival mérkőzik a középdöntőben. Az A csoportban a házigazda Dánia, valamint Csehország, Macedónia és Ausztria szerepel.
S még egy lényegi kérdés: ha a magyar válogatott megnyeri az Európa-bajnokságot, a szövetségtől 15 millió forintos prémiumot kap. Ezüstérem esetén 13, a bronzérem megszerzésekor 11, a 4. helyért 10., az 5. helyért 8., a 6. pozícióért 7., a 7. helyért 6., a 8. helyért pedig 5 millió forintot osztanak szét.
Mocsai Lajos sietett megjegyezni (egy-egy bulvárlap öles számjegyeit megelőzendő), ezt az összeget a csapat és a stáb tagjai között osztják szét, tehát összesen 26 fő részesül belőle.