Johansson játékosként három, edzőként öt svéd bajnoki aranyat nyert, sikerei hatására 1988-ban szövetségi kapitánynak nevezték ki. Ezzel egy csodálatos korszak vette kezdetét, a Benga Boys 13 érmet nyert világversenyeken, Johansson vezetése alatt olyan játékosok váltak világklasszisokká, mint Ola Lindgren, Magnus Andersson, Per Carlén és Magnus Wislander.
Az első világbajnoki arany 1990-ben, Csehszlovákiában csodaszámba ment az akkori Szovjetunió ellen, ez volt a kezdete egy olyan sikeres időszaknak, amelyet aztán csak Franciaország tudott megismételni.
A válogatott 1999-ben, Egyiptomban is világbajnok lett (a két arany között még nyert egy vb-ezüstöt és két vb-bronzot), míg az Európa-bajnokságokon négy aranyat is szerzett (1994, 1998, 2000, 2002). Az olimpia maradt az egyetlen olyan világverseny, ahol csak ezüstéremre futotta, de 1992-ben a Független Államok Közössége, 1996-ban Horvátország, 2000-ben pedig Oroszország is jobbnak bizonyult.
Very sad day for international handball.
Swedish legend, Bengt Johansson, coach of the ” ” who led Sweden to the top of world handball has passed away.
Our thoughts are with his family, friends and many supporters around the world.
Credit: @hlandslaget pic.twitter.com/L34dLnfGEC
— EHF EURO (@EHFEURO) May 9, 2022
Bengt Johansson annak ellenére, hogy az elmúlt években Parkinson-kórban szenvedett, továbbra is szorosan követte a kézilabdát. Januárban, a svédek legutóbbi Európa-bajnoki aranya után is méltatta a válogatottat.
Megérdemeltük ezt az aranyat. Ez egy új csapat, amely nagy sikereket fog elérni a jövőben, sok játékos még csak a fejlődés elején jár
– mondta akkor.
Az utolsó pillanatig aktív volt
A kiváló szakember hosszan tartó betegség után halt meg, a hírt fia, Petter Johansson erősítette meg.
„Apám május 8-án este végleg elaludt. Utolsó kívánsága szerint otthon ápolták. Megértem, hogy sok embernek sokat jelentett a sportban és azon kívül is. De a család szeretné, ha lenne ideje feldolgozni a gyászt” – írta, hozzátéve, hogy Bengt Johansson fájdalom és szorongás nélkül élte élete utolsó szakaszát.
Nagy segítségére voltak a közvetlen családtagok, akik az elmúlt fél évben vele éltek, a házi gondozói szolgálat és mindenki, aki részt vett az ápolásában.
Bengt Johansson az utolsó pillanatig aktív volt, bridzselt és márciusban még részt vett egy találkozón egykori csapatával.
Robert Wedberg, a Svéd Kézilabda Szövetség főtitkára szerint valamilyen módon tisztelegni akarnak emléke előtt, de még korai lenne erről bővebben beszélni.
„Rendkívül szomorú pillanat ez, mert a svéd kézilabda és a svéd sport egyik legnagyobb vezetője távozott. Felbecsülhetetlen értékű, amit véghez vitt, ő volt az, aki Svédországot a világ tetejére vezette és megmutatta, hogy lehet ott maradni ilyen sokáig. Számos olyan játékost nevelt és tanított, akikből vezetők lettek, és akik továbbra is a kézilabdában dolgoznak.”
A dán TV2 szakértője, Bent Nyegaard legendaként emlegette Johanssont.
„Az emberi értékrendje emelete ki a többiek közül. Ő volt az első, aki komolyan bevonta a játékosokat taktikailag is a vezetésbe. Az első modern kézilabdaedzőnek nevezném, aki megelőzte korát. Egyedivé tette a svéd válogatottat azzal, hogy számára az volt a legfontosabb, hogy a játékosok jól érezzék magukat. Igazi közösséget teremtett.”
Emberként ő volt a legnagyobb
A svéd Aftonbladet megszólaltatta egykori csapatának ugyancsak világklasszis játékosait
„Megdöbbentő volt értesülni a hírről, pedig tudtuk, hogy egy ideje rosszul volt már. Még ha számítottunk is erre, nehéz visszatartani a könnyeket. 15 évig voltunk szoros, baráti kapcsolatban. Hiányozni fog” – nyilatkozta Magnus Wislander.
A legendás beállós, Per Carlén vasárnap este értesült a hírről.
„Idén lett volna 80 éves. A 75. születésnapi partiján ott voltam, de egyébként is rendszeresen beszélgettem vele. Elsősorban hatalmas szívű emberként szeretnék emlékezni rá. Sokat gondolt mindenkire, mindig szeretett megbizonyosodni arról, hogy mindenki jól van.
Emberként ő volt a legnagyobb, ami extra sokat jelent abban az időben, amikor még más volt a hozzáállás
– mondta.
Stefan Lövgren csapatkapitányként dolgozott Johansson edzősködése alatt.
„Nehéz érzés, még akkor is, ha tudtuk, hogy beteg. Ugyanakkor örülök minden szép emléknek, annak, ahogy a hihetetlen melegségével, érdeklődésével és jelenlétével hogyan segített. Tudta, milyen fontos, hogy mindenki jól érezze magát. Nagyszerű vezető volt, megtiszteltetés, hogy részese lehettem a sikernek” – mondta.
„Ez valóban a bánat napja”
A 22 éves Magnus Anderssont ő vitte a HK Drott csapatához, majd a válogatotthoz.
„Rendkívüli ürességet érzek. Szomorú és megdöbbent vagyok, még akkor is sokkoló, hogy tudtuk, hogy beteg” – nyilatkozta.
Den tidigare förbundskaptenen i handboll Bengt Johansson har somnat in #handboll https://t.co/iYnYgVnyJi
— SVT Sport (@SVTSport) May 9, 2022
Ola Lindgren ugyancsak fiatalként került a Drott első csapatába, így valószínűleg ő a Bengan Boys egyik tagja, aki a legtöbbször találkozott vele.
„Az egész pályafutásomban részt vett, az egyik legnagyobb vezetőnk volt Svédországban. Szinte egyedülálló munkamódszerrel dolgozott, a játékosai a gyerekei voltak és élvezte, ahogy fejlődtek a kezei alatt.
Amikor a kézilabdán kívül közel kerültünk hozzá, még világosabbá vált, milyen nagyszerű ember, és micsoda értékei vannak.
Staffan Olsson nem tudta visszatartani könnyeit, amikor egy rádióműsorban Johanssonról kezdett beszélni.
„Ez valóban a bánat napja. Nem gondoltam volna, hogy ez megtörténik. Hihetetlenül nehéz és szomorú érzés. Amióta megtudtam, rengeteg időt töltöttem azokkal a fantasztikus emlékkel, amelyek vele kapcsolatban megmaradtak.”