Unalomig ismételt szabály, hogy nyáron 11 és 15 óra között nem szabad napozni, ha mégis tartósan a napon tartózkodunk, mindenképpen viseljünk napszemüveget, sapkát, ruhát. A strandokon sok gyereken látni fehér pólót, de a bőrgyógyász szerint éppen a fehér nem a legjobb a védelemre, főleg ha pamut és főleg ha vizes. Ugyanis az UV-sugárzást a fehér anyag jobban átengedi, mint a színes, tarka, ami elnyeli – olvasható a Semmelweis Egyetem honlapján.
Speciális UV-védő ruhákat is lehet már kapni, ezeknek a szövése, a szálak anyaga és szerkezete kevésbé engedi át a káros sugarakat. A speciális ruha olyan esetekben is hasznos lehet, ha valaki kóros fényérzékenységben szenved, vagy fokozott fényérzékenységet okozó gyógyszert szed – tette hozzá a bőrgyógyász.
Dr. Wikonkál Norbert arra figyelmeztet, hogy a szoláriumozás nem jelent előnapozást, vagyis ezáltal nem lehet megelőzni a leégést. Sőt, hosszú távon a szoláriumozás károsabb a bőrnek, mint a napozás.
Magyarországon a rákos betegek közül a legtöbben bőrrákosok, évente több mint 15 ezer az új beteg. Sokakról ráadásul nem is tudnak, mert a bőrrák egy gyakori típusa, a bazalióma (rosszindulatú lehet, de nem képez áttétet) kimarad a statisztikából, így észre sem veszik. Egy fehér bőrű embernek élete során 33 százalék az esélye arra, hogy bazaliómája legyen, vagyis minden harmadik embert érint. Ennél sokkal veszélyesebb bőrrák a melanóma, melynek áttétképző hajlama meglehetősen nagy. Évente több mint kétezer új melanómás beteg van.
Dr. Wikonkál Norbert szerint mindenki figyelhetne jobban az anyajegyeire, a rosszindulatú elváltozásokat ugyanis egy laikus is felismerheti. Akkor érdemes elmenni bőrgyógyászhoz, ha egy anyajegy mérete változik (nő vagy összemegy), ha a színe nem homogén, és ha nem szimmetrikus. A tévhittel ellentétben a kiemelkedő anyajegyek ártalmatlanabbak, mint a laposak. A bőrgyógyász azt tanácsolja, hogy a páciensek évente menjenek el bőrrákszűrésre.
További hűsítő tippekért ide kattintson!