Egy világjárvány idején az ember még inkább odafigyel az immunrendszere karbantartására, mint egyébként. Máskor talán csak akkor jut eszünkbe egy kicsit segíteni a „munkáját”, ha lebetegszünk, vagy ha beköszönt az influenzaszezon. A koronavírus-járvány miatt azonban előtérbe került az immunrendszer támogatása, azt viszont talán kevesen tudják, hogy a hagyományos ajánlások, vagyis a C- és D-vitamin szedésén túl más is segítheti a szervezetünk természetes védekező rendszerének kielégítő működését – például a vas.
A vas szerepe ugyanis nagyon sokrétű, így ez az elem is elengedhetetlen a szervezet egészséges életfunkcióinak megőrzéséhez.
Szerepet játszik a sejtosztódásban és az energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez, a szellemi működés fenntartásához, és megfelelő mennyiségben az immunrendszernek is elengedhetetlen segítője.
A megfelelő mennyiség pedig azt jelenti, hogy a vasháztartást egyensúlyban kell tartanunk oly módon, hogy annyi vasat kell pótolnunk mindennap, amennyit elveszítünk a verejtékkel, vizelettel, széklettel, a hajhullással és körömvágással, valamint a bőr hámlásával, illetve a nők a menstruáció során. A vasat legegyszerűbben a táplálékkal tudjuk biztosítani a szervezetünk számára, ám ha szükséges, vaspótló készítményekkel is be kell segíteni.
Kutatók régóta tudják, hogy a szervezetben megtalálható vas mennyisége összefüggésben áll az immunválasszal. Fontos kutatási eredmény például, hogy a DFX nevű vaskomplexképző véd a tuberkulózis ellen. A kérdés sokáig az volt, hogy vajon mennyire előnyös mindez, ha sok kórokozó is „használja” a vasat, és képes is felvenni a szervezetünkből. A mikrobális vasfelvételt már több kutatásban összekapcsolták a patogének virulenciájának, azaz szaporodóképességének növekedésével. Éppen ezért a vasbevitelnél nagyon fontos szabály a megfelelő arány a szervezetünk védekező képessége szempontjából is.
A vas ugyanis akkor segíti optimálisan az immunrendszer működését, ha nem táplálja a kórokozókat feleslegesen, vagyis csak annyi van belőle a vérben, amennyire szükségünk van. A túl sok és a túl kevés vas sem jó, előbbi például elnyomhatja az immunrendszert és kezeletlenül máj- és szívproblémákhoz, diabéteszhez vezethet. A tartós vashiány pedig idővel vashiányos anémiát okoz, ami súlyos, életveszélyes állapot, akár a szervezet összeomlásával járhat.
Éppen ezért érdemes tájékozódni az életkor, nem, életmód és egészségi állapot szerint szükséges vasbevitel szintjéről. Emellett fontos, hogy tisztában legyünk azzal is, hogy az adott készítmény mennyi és milyen vasat tartalmaz. Ajánlott gyógyszertárban vásárolni, illetve szakemberrel is konzultálni a vaspótlásról.
A természetes vasbevitel a vasban gazdag ételekkel a legegyszerűbb. Ilyenek ételek a különböző vöröshúsok, baromfik, halak, tenger gyümölcsei, hüvelyesek, magvak, a keresztes virágúak családjába tartozó zöldségek és a szárított gyümölcsök. A vasfelvételt elősegítheti, ha öntöttvas edényekben főzöl és sütsz, és ha nem iszol étkezések mellé teát és kávét. Ismert, hogy az állati eredetű vas jobban hasznosul, de a növényi eredetű is jó lehet, ám jóval többet kell belőle fogyasztani.
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.